A study of the evolution of the office of head of state in Turkey, 1961-2017
Türkiye'de devlet başkanlığı makamının gelişimi hakkında bir çalışma, 1961-2017
- Tez No: 959812
- Danışmanlar: PROF. DR. ROBERT BLACKBURN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: King's College London
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 290
Özet
Bu kitap, 1961 Anayasası'ndan 2017 Anayasa değişikliklerine kadar Türkiye'de devlet başkanın konumunu anlamayı amaçlamaktadır. Başlangıçta yürütme organının büyük ölçüde sembolik bir parçası olarak tasarlanan cumhurbaşkanlığı makamının, zaman içinde değişimini ve buna bağlı öneminin nasıl arttığını gösteriyor. Bu değişiklikleri anlamak için, kitap devlet başkanının seçimini, anayasal yetkilerini, tarafsızlığı ve hesap verebilirliği ve uygulamada devlet başkanının Anayasal yetkilerini kullanmasını etkileyen faktörleri ele almakta ve analiz etmektedir. Bu konuları ele alarak, kitap Türkiye'deki cumhurbaşkanlığı makamının hiçbir zaman klasik parlamenter sisteme tam olarak uymadığını ve bu nedenle Türk siyasetinde sıklıkla tartışmaların merkezi haline geldiğini göstermeyi amaçlıyor. Bu kitap, devlet başkanının konumundaki değişikliğin, 2017 yılında gerçekleşen Türkiye'nin hükümet sisteminin parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçişini doğrudan etkilediğine inanmaktadır. Bunu kanıtlamak için kitap, hükümet sisteminde değişikliğe yol açan cumhurbaşkanlığı makamını etrafında gelişen anayasal ve siyasi krizleri ele alıyor ve bu değişimin nedenlerini ve sonuçlarını tarihsel süreç içinde inceliyor. Bu krizler Türkiye'de radikal bir değişime yol açtı: 2007'den itibaren Meclis temelli yürütmeden halk tarafından seçilen cumhurbaşkanlığı dayalı yürütme sistemine geçiş. Devlet başkanının konumu, cumhurbaşkanı ile Parlamento, siyasi partiler ve başbakanlık gibi hukuki ve siyasi kurum ve aktörler arasındaki ilişkilere bakılarak ele alınmaktadır, çünkü kitap, cumhurbaşkanının konumunu (güçlü ya da zayıf, aktif ya da pasif, partizan ya da tarafsız) bu kurum ve aktörlere bağlı olduğuna inanmaktadır. Bunu kanıtlamak için kitap, üç farklı dönemi (1961–1982, 1982–2007 ve 2007–12017) ele alıyor ve her dönem için ilgili konuları inceliyor zira her bir dönemde, devlet başkanının konumunu etkileyen kendine has özellikler ve etkenler olduğunu iddia ediyor. Kitap, yalnızca devlet başkanının formel Anayasal konumunu değil, aynı zamanda askeriye ve iki elit arasındaki çatışma gibi başkanlık makamını şekillendiren pratik faktörleri de tarihsel ve siyasi perspektifler sunarak ele alıyor. Ayrıca cumhurbaşkanların kişiliği gibi devlet başkanlığı makamını şekillendiren enformel faktörleri ele almak için siyaset bilimi ve siyasi tarih alanında disiplinler arası bir analiz uyguluyor ve devlet başkanını güçlerini ölçmek için iki farklı yöntem uyguluyor. Son olarak, 2017 Anayasa değişikliğiyle yürütmenin artık yalnızca Cumhurbaşkanlığı makamı olmasına rağmen, sorunların çözülememesi ve Anayasadaki çelişkilerin devam etmesi nedeniyle ofisin tartışmalı olmaya devam ettiği sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to understand the position of the head of state in Turkey from the 1961 Constitution to the 2017 Constitutional amendments. It demonstrates how the office of the presidency, which was originally designed to be a largely symbolic part of the executive organ, changed as this office increased in importance over this period. To understand these changes, it addresses and analyses the election, the constitutional powers, the impartiality and the accountability of the head of state, and the factors that affected the president's use of the Constitutional powers of the head of state in practice. By addressing these subjects, it aims to show that the office of the president in Turkey has never entirely 'fit' the classical parliamentary system and has thus frequently become a centre of conflict in Turkish politics. This thesis believes that the change in the position of the head of state directly influenced the 2017 change in Turkey's system of government, from a parliamentary to a presidential system. To show that, the thesis illustrates the constitutional and political crises surrounding the office of the presidency, which led to the change in the system of government, and examines the reasons for and results of that change in historical order. These crises led to radical change: the move away from a Parliament-based executive to popular election of the presidential executive in Turkey, after 2007.The position of the head of state is addressed by looking at the relationship between the president and legal and political institutions and actors such as Parliament, political parties and the prime minister's office, because the thesis claims the president's position (whether powerful or weak, active or passive, partisan or impartial) depended on these institutions and actors. To do this, the thesis looks at three periods – 1961–82, 1982–2007 and 2007–17 – with associated issues examined for each period because each saw unique features and agents affecting the position of the head of state at the time. The thesis comprehends not only the formal, Constitutional position of the head of state but also the practical factors that shaped the office of the presidency, such as the military and conflict between two elites, by providing historical and political perspectives. It also applies an interdisciplinary analysis of political science and political history to address the informal factors that shaped the office of the presidency, such as the personality of the president, and applies two different methods to measure presidential powers. Finally, it concludes thatalthough the executive is now solely the office of the presidency with the 2017 Constitutional amendments, it remains controversial because problems have not been solved and contradictions remain in the Constitution.