Retina hastalıkları tespiti için bir derin öğrenme modeli
A deep learning model for retinal disease detection
- Tez No: 959828
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Retinal hastalıkların tespiti için derin öğrenme modeli, diyabetik retinopati, yaşa bağlı makula dejenerasyonu ve glokom gibi hastalıkların erken teşhisinde yardımcı olmayı amaçlar. Bu modeller, retinal görüntülerden oluşan büyük veri kümeleri üzerinde eğitilerek, hastalığı gösteren desenleri ve anormallikleri öğrenir. Konvolüsyonel sinir ağları (CNN) kullanılarak, model retinal anormallikleri doğru bir şekilde tespit edip sınıflandırabilir. Geleneksel yöntemlere göre daha hızlı ve doğru teşhis imkanı sunan bu teknoloji, zamanında tedavi sağlayarak hastaların görme kaybı riskini azaltabilir.
Özet (Çeviri)
A deep learning model for the detection of retinal diseases aims to assist in the early diagnosis of conditions such as diabetic retinopathy, age-related macular degeneration, and glaucoma. These models are trained on large datasets of retinal images, allowing them to learn patterns and anomalies that indicate disease. Using convolutional neural networks (CNNs), the model can accurately detect and classify retinal abnormalities, enabling faster and more accurate diagnosis compared to traditional methods. This can significantly improve patient outcomes by providing timely treatment and reducing the risk of vision loss.