Sinemada şiir estetiği ve porcus kısa film denemesi
Poetry aesthetics in cinema and porcus short film study
- Tez No: 959870
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT VARDAR
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu sanatta yeterlik çalışmasında, sinemada şiir estetiği incelenmiş ve şiir sinema etkileşimi bir üslub olarak ele alınmıştır. Buna paralel olarak kendine has disiplinler olan Sinema ve Edebiyat'ın, sinematografik açılım üzerinden şiirsel temelli özgünlüğü ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda şiiri meydana getiren içsel unsurlar kendi bağlamında incelenmiş, bu edebi türün görsel alana sirayet edişi yorumlanmaya çalışılmıştır. İmge, kurgu ve dilyetisi gibi sinema ve şiiri yakınlaştıran unsurlar kuramsal çerçevede ele alınmış ve bunların sanatsal etkileri analiz edilmiştir. Bu süreçte anlam ve anlatı temel düzeyden başlayarak ele alınmış, şiir ve sinemanın özgünlük açısından kesiştiği noktaları bu düzlemde yorumlamak hedeflenmiştir. Bu incelemeyi ulusal ve uluslararası yorum, yaklaşım, üslub ve örnekleriyle detaylandırmaya gayret edilmiştir. Şiirsel sinemanın sinema tarihindeki kabul ve teyitinden sonra meydana gelen süreç sanatsal olarak incelenmiş, bunun dünya sinemasına etkileri teknik ve estetik bağlamında yorumlanmıştır. Tüm bu incelemeler neticesinde“Porcus”adlı kısa film çekilmiştir. Porcus filminde şiirsel macerasını trajik bir tonda yaşayan bir baba ve oğlun öyküsü pastoral bir tavırla filme alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this art proficiency study, the aesthetics of poetry in cinema was examined and the interaction between poetry and cinema was considered as a style. In parallel with this, an attempt has been made to reveal the poetic-based originality of Cinema and Literature, which are unique disciplines, through cinematographic expansion. In this regard, the internal elements that make up poetry have been examined in their own context, and the penetration of this literary genre into the visual field has been tried to be interpreted. Elements that bring cinema and poetry closer, such as image, fiction and language, have been discussed in a theoretical framework and their artistic effects have been analyzed. In this process, meaning and narrative were discussed starting from the basic level, and it was aimed to interpret the points where poetry and cinema intersect in terms of originality on this level. An effort has been made to detail this review with national and international interpretations, approaches, styles and examples. The process that occurred after the acceptance and confirmation of poetic cinema in the history of cinema was examined artistically, and its effects on world cinema were interpreted in the context of technique and aesthetics. As a result of all these investigations, a short film called“Porcus”was shot. In the movie Porcus, the story of a father and son who live their poetic adventure in a tragic tone is filmed in an idyllic manner.