Kabir Helminski'nin hayatı, eserleri ve tasavvufi görüşleri
The life, works, and sufi views of Kabir Helminski
- Tez No: 959869
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Ele alınan çalışma, Amerika'da İslam'ın ve özellikle tasavvufun tarihsel gelişimini incelemiştir. Amerika kıtasına Müslümanların varışı ve bu süreçte İslam'ın yayılışı çeşitli bilim insanları tarafından farklı tezlerle desteklenmiş ve bu tezler arasında Columbus öncesi dönemde Müslümanların Amerika'da bulunduğuna dair kanıtlar bulunmuştur. Bununla birlikte Amerika'da İslam'ın resmi tarihinin Afrikalı kölelerin getirilmesiyle başladığı kabul edilmektedir. Ancak bu iddiaların çeşitli şüphelerle karşılandığı görülmüştür. Kabir Helminski'nin yaşamı ve eserleri, Amerika'da sufizmin anlaşılması ve yayılması açısından örnek olarak gösterilmektedir. 1947 yılında Jersey City'de doğan Helminski, Polonya kökenli bir Katolik işçi sınıfı ailesinde büyümüş ve genç yaşlardan itibaren derin bir manevi arayış içerisine girmiştir. Üniversite yıllarında Doğu'nun eski öğretilerine ve özellikle Budizm'e ilgi duyan Helminski, bu süreçte Sanskrit dili üzerine çalışmalar yapmış ve bilinç konusundaki ilgisini derinleştirmiştir. Sufizmi, kalbin uyanışı ve arınması yolu olarak gören Helminski, ruhani gelişimin bu yolu üzerinde yoğunlaşmıştır. Wesleyan Üniversitesi'nde lisans eğitimini tamamlayan Helminski daha sonra Transpersonal Psikoloji Enstitüsü'nde Dünya Dinleri üzerine yüksek lisans yapmıştır. Çeşitli ruhani rehberlerle tanışma fırsatı bulmuş özellikle Zen ve Gurdjieff uygulamalarına odaklanmıştır. Daha sonra Konya'nın Mevlevi şeyhi Süleyman Dede ile tanışarak, sufizme olan ilgisi daha da artmış ve sonrasında Mevlevi Tarikatı'na resmen kabul edilerek şeyh unvanı almıştır. Helminski, Mevlevi kültürünü Amerika'da yaymak için semazenlerle birlikte turlar düzenlemiş ve binlerce insana bu manevi geleneği tanıtmıştır. Helminski, aynı zamanda Threshold Society adında kâr amacı gütmeyen bir kuruluş kurmuş ve sufizm üzerine eğitim programları, kitaplar ve seminerler düzenlemiştir. Eşi Camille Helminski ile birlikte birçok sufizm metnini İngilizceye çevirmiş ve Rumi'nin eserleri üzerine yoğunlaşarak onun düşüncelerini dünya dillerine aktarmıştır. Helminski'nin eserleri arasında Rumi'nin şiirlerine hayat veren“İlahi Huzurda”,“Bilen Kalp”,“Hatırlatma Mücevherleri”,“Rumi Aşk Yolu”gibileri bulunmaktadır. Ayrıca sufizm üzerine dört kitap yazmış, bu eserler çeşitli dillerde yayımlanmıştır. Helminski'nin tasavvufi düşünceleri, aşkı ve sevgiyi, Allah ile olan manevi bağı artırmanın ve ruhani dönüşümün kalbi olmaktadır. Onun eserlerinde aşk hem dünyevi hem de ilahi bir boyutta işlenmektedir. Şefkat ve merhameti her türlü eylemi ilahi bir nitelikle yükselten temel değerler olarak vurgulamıştır. Ona göre her birimiz Allah'ın sınırsız şefkat ve merhametinin bir yansımasıyızdır ve bu bilinçle hareket etmek günlük yaşamımızda bu ilahi nitelikleri tecelli ettirmemize olanak tanımaktadır. Zikir ve meditasyon üzerine düşünceleri ise kişisel oalrak ilahi olanla bağ kurma yöntemlerini olarak aktarılmaktadır. Helminski, zikrin sadece Allah'ı anma değil, aynı zamanda bireyin içsel dünyasını arındırma ve ruhani huzura ulaşma yolunda bir araç olduğunu ifade etmektedir. Helminski'nin görüşleri, aşk, şefkat, zikir, meditasyon ve mevcudiyet kavramları etrafında şekillenerek bireyin Allah ile olan bağını güçlendirmekte ve ruhani bir olgunluğa ulaşmasına yardımcı olmaktadır. Helminski, İslami öğretileri ve tasavvufi pratikleri modern bir anlayışla sunarak bireysel ve toplumsal dönüşüm için zengin bir manevi miras bırakmıştır. Gerçekleştirilen bu çalışmanın Kabir Helminski'nin hayatı, eğitimi, tasavvuf hayatı ve görüşleri, eserleri ile ilgili çalışmaları bir araya getirmesi ve eksik kalan bilgileri tamamlaması bakımından önem taşıyan bir çalışma olduğu ve literatüre katkıda bulunacağı düşülülmektedir. Aynı zamanda literatürde Kabir Helminski'nin kitaplarından bölümleri seçerek inceleyen bir çalışma olmadığı görülmüştür. Helminski'nin tasavvufa damga vuran görüşlerinin açıklanması bakımından bu çalışmanın farklı ve önemli olduğu düşünülmektedir. Gelecek çalışmalarda yüz yüze görüşmeler yapılan kişilerin sayısı daha fazla kişiye erişilerek arttırılabilir ve böylelikle daha çok bilgi elde edilebilir. Bununla birlikte eserlerinde temalar üzerinden inceleme yapılmasının yanı sıra tek bir eseri ele alınarak daha geniş bir inceleme alanı sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
The study examined the historical development of Islam and, in particular, Sufism in America. The arrival of Muslims on the American continent and the spread of Islam during this process have been supported by various scholars with different theses, and among these theses, evidence has been found that Muslims were present in America before the Columbus era. However, it is generally accepted that the official history of Islam in America began with the arrival of African slaves. Nevertheless, these claims have been met with various doubts. The life and works of Kabir Helminski are cited as examples in terms of understanding and spreading Sufism in America. Born in Jersey City in 1947, Helminski grew up in a Catholic working-class family of Polish origin and embarked on a deep spiritual quest from a young age. During his university years, Helminski became interested in the ancient teachings of the East, particularly Buddhism, and during this period he studied Sanskrit and deepened his interest in consciousness. Helminski, who viewed Sufism as a path to the awakening and purification of the heart, focused on this path of spiritual development. After completing his undergraduate education at Wesleyan University, Helminski went on to earn a master's degree in World Religions at the Institute of Transpersonal Psychology. He had the opportunity to meet with various spiritual guides and focused particularly on Zen and Gurdjieff practices. Later, he met Süleyman Dede, the Mevlevi sheikh of Konya, which further increased his interest in Sufism, and he was officially accepted into the Mevlevi Order and given the title of sheikh. Helminski organized tours with semazen dancers to spread Mevlevi culture in the United States and introduced this spiritual tradition to thousands of people. Helminski also founded a non-profit organization called the Threshold Society and organized educational programs, books, and seminars on Sufism. Together with his wife Camille Helminski, he translated many Sufi texts into English and focused on Rumi's works, conveying his thoughts to the world in different languages. Among Helminski's works are“In the Divine Presence,”“The Knowing Heart,”“Jewels of Remembrance,”and“Rumi's Path of Love,”which bring Rumi's poems to life. He has also written four books on Sufism, which have been published in various languages. Helminski's Sufi thoughts are centered on love and compassion, increasing one's spiritual connection with Allah, and spiritual transformation. In his works, love is explored in both a worldly and divine dimension. He emphasizes compassion and mercy as fundamental values that elevate every action to a divine quality. According to him, each of us is a reflection of Allah's boundless compassion and mercy, and acting with this awareness allows us to manifest these divine qualities in our daily lives. His thoughts on zikr and meditation are conveyed as methods of connecting with the divine on a personal level. Helminski states that zikr is not only a way of remembering Allah, but also a means of purifying one's inner world and achieving spiritual peace. Helminski's views, shaped around the concepts of love, compassion, zikr, meditation, and presence, strengthen the individual's connection with Allah and help them achieve spiritual maturity. Helminski has left a rich spiritual heritage for individual and social transformation by presenting Islamic teachings and Sufi practices with a modern understanding. This study is considered to be important in that it brings together studies on Kabir Helminski's life, education, Sufi life, views, and works, and fills in the gaps in existing knowledge, thereby contributing to the literature. At the same time, it has been observed that there is no study in the literature that examines excerpts from Kabir Helminski's books. This study is considered to be unique and important in terms of explaining Helminski's views that have left a mark on Sufism. In future studies, the number of people interviewed face-to-face can be increased by reaching out to more people, thereby obtaining more information. In addition, in addition to examining themes in his works, a single work can be examined to provide a broader field of study.