Spor merkezine başvuran kadın bireylerde gece yeme sendromu ve hedonik açlık durumu ile antropometrik ölçümleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between night eating syndrome and hedonic hunger status and anthropometric measurements in female individuals admitting to a sports center
  1. Tez No: 959880
  2. Yazar: ZEYNEP SEVÜK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM YILDIRIM MAVİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Araştırma, düzenli egzersiz yapan ve yapmayan kadın bireylerde beslenme durumunu, hedonik yeme eğilimleri ve gece yeme sendromu varlığını incelemeyi; ayrıca bu değişkenlerin antropometrik ölçümlerle ilişkisini değerlendirmek amacıyla yürütülmüştür. Kesitsel tipte olan bu araştırma, İstanbul'da bulunan özel bir spor merkezine başvuran, son üç ay boyunca düzenli egzersiz yapan 92 kadın birey ile fiziksel olarak aktif olmayan 92 sedanter kadın birey olmak üzere toplam 184 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara kişisel bilgi formu, üç günlük besin tüketim kaydı, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi, Besin Gücü Ölçeği (BGÖ), Lezzetli Besinleri Tüketme Motivasyon Ölçeği (LBTMÖ) ve Gece Yeme Anketi (GYA) yüz yüze uygulanmış; antropometrik ölçümler ise araştırmacı tarafından alınmış, veriler SPSS 22.0 yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın bulguları, düzenli egzersiz yapan bireylerin haftalık MET toplam puanları, egzersiz yapmayanlara göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksektir (p0,05). Her iki grupta da BGÖ puanı ile vücut ağırlığı, BKİ (Beden Kütle İndeksi), vücut yağ oranı, bel çevresi ve bel/kalça oranı arasında anlamlı pozitif ilişkiler belirlenmiştir. Egzersiz yapmayan bireylerde GYA puanı ve gece yeme sendromu görülme sıklığı daha yüksektir. Ancak fiziksel aktivite düzeyi ile GYA puanı arasındaki ilişki anlamlı bulunmamıştır (p>0,05). GYA puanı, her iki grupta da vücut ağırlığı, BKİ, bel çevresi ve bel/kalça oranı gibi antropometrik ölçümlerle pozitif yönde ilişkilendirilmiş; ayrıca BGÖ ve LBTMÖ puanlarıyla da anlamlı pozitif korelasyon göstermiştir. Sonuç olarak, fiziksel aktivite düzeyi ile hedonik yeme davranışları ve gece yeme eğilimi arasında doğrudan anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Ancak, bu yeme davranışlarının bazı antropometrik parametrelerle pozitif korelasyon göstermesi, vücut kompozisyonu üzerinde etkili olabileceğini düşündürmekte olup, konu ile ilgili daha kapsamlı araştırmalar yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to examine the nutritional status, hedonic eating tendencies, and the presence of night eating syndrome in women who regularly exercise and those who do not, and to evaluate the relationship of these variables with anthropometric measurements. This cross-sectional study was carried out with a total of 184 participants, including 92 women who had been exercising regularly for the past three months and 92 sedentary women who were physically inactive, all of whom applied to a private sports center located in Istanbul. The participants were administered a personal information form, a three-day food consumption record, the International Physical Activity Questionnaire, the Power of Food Scale (PFS), the Motivation to Eat Palatable Foods Scale (PEMS), and the Night Eating Questionnaire (NEQ) through face-to-face interviews. Anthropometric measurements were taken by the researcher, and the data were analyzed using SPSS 22.0 software. The findings of the study showed that the weekly total MET scores of individuals who regularly exercised were significantly higher than those who did not exercise (p0.05). In both groups, significant positive correlations were found between the PFS score and body weight, BMI (Body Mass Index), body fat percentage, waist circumference, and waist-to-hip ratio. NEQ scores and the prevalence of night eating syndrome were higher among non-exercising individuals. However, the relationship between physical activity level and NEQ score was not statistically significant (p>0.05). The NEQ score was positively associated with anthropometric measurements such as body weight, BMI, waist circumference, and waist-to-hip ratio in both groups; additionally, it showed a significant positive correlation with PFS and PEMS scores. In conclusion, no direct significant relationship was found between physical activity level and hedonic eating behaviors or night eating tendencies. However, the positive correlations of these eating behaviors with certain anthropometric parameters suggest that they may have an impact on body composition, indicating the need for more comprehensive research on the subject.