Nonspesifik bel ağrısında pertürbasyon eğitiminin etkinliği
The effectiveness of perturbation training in nonspecific low back pain
  1. Tez No: 959888
  2. Yazar: TUĞBA AKGÜLLER EKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ANALAY AKBABA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çalışmanın amacı nonspesifik bel ağrısında (NSBA) gövde odaklı egzersiz eğitimine ek uygulanan pertürbasyon eğitiminin etkilerini araştırmaktı. En az 3 aydır süren NSBA olan 48 hasta randomize olarak Pertürbasyon Grubu (PG) veya Egzersiz Grubuna (EG) dahil edildi. EG'de 8 hafta boyunca gövde stabilizasyon ve kuvvetlendirmesine yönelik 4 egzersizden oluşan 2 aşamalı bir egzersiz programı uygulandı. PG'de aynı egzersizlere pertürbasyon bileşeni eklenerek 4 aşamalı bir program uygulandı. Müdahalaler öncesinde ve müdahaleler bitiminde gövde kas enduransı McGill endurans testleri ile; dizabilite düzeyi Oswestry Özürlülük İndeksi (OÖİ) ile; istirahatte, aktivite sırasında ve gece hissedilen ağrı yoğunluğu Görsel Analaog Skala (GAS) ile; fonksiyonel mobilite Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (ZKYT) ile; yaşam kalitesi Kısa Form-12 (KF-12) ile; korku kaçınma tutumları Korku Kaçınma İnanışlar Anketi (KKİA) ile değerlendirildi. Grupların karşılaştırılması pre-post test ANCOVA ile yapıldı ve p0,05). Çalışmamızın sonuçları 8 haftalık gövde odaklı egzersizlere eklenen pertürbasyon eğitiminin gövde kas enduransı, dizabilite, fonksiyonel mobilite ve korku kaçınma inanışları total skorunda daha etkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of perturbation training added to trunk-focused exercise training in individuals with nonspecific low back pain (NSLBP). A total of 48 patients with NSLBP lasting longer than 3 months were randomly assigned to either the Perturbation Group (PG) or the Exercise Group (EG). The EG received a two-phase exercise program over 8 weeks, consisting of four trunk stabilization and strengthening exercises. The PG followed a four-phase program incorporating the same exercises with the addition of a perturbation component. Before and after the interventions, assessments were conducted as follows: trunk muscle endurance was assessed using the McGill endurance tests; disability level was assessed using the Oswestry Disability Index (ODI); pain intensity at rest, during activity, and at night was assessed using the Visual Analog Scale (VAS); functional mobility was assessed with the Timed Up and Go Test (TUG); quality of life was assessed using the Short Form-12 (SF-12); and fear-avoidance beliefs were assessed with the Fear-Avoidance Beliefs Questionnaire (FABQ). Group comparisons were analyzed using pre-post test ANCOVA, with a significance level set at p0.05). Our results indicate that perturbation training added to an 8-week trunk-focused exercise program is more effective in improving trunk muscle endurance, disability, functional mobility, and total fear-avoidance beliefs in individuals with NSLBP.