Üriner inkontinansı olan kadınlarda kor kas kuvveti, endurans ve denge parametrelerinin değerlendirilmesi
Investigation of core muscle strength, endurance and balance parameters in women with urinary incontinence
- Tez No: 959887
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA SAKA, DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU ŞAHİN ALTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Üriner inkontinans (Üİ), kişinin kontrolü dışında gerçekleşen ve hem hijyen hem de sosyal yaşamı olumsuz etkileyen istemsiz idrar kaçırma durumu olarak tanımlanmaktadır. Araştırmalar, Üİ'li bireylerde kor kas kuvveti ve enduransının azaldığını ve bu durumun denge parametrelerinde de değişikliğe sebep olabileceğini bildirmektedir. Bu sebeple araştırmamızda, Üİ'li kadınlarda kor kas kuvveti, endurans ve denge parametrelerinin Üİ tipi göz önünde bulundurularak araştırılması amaçlandı. Bu çalışma Ocak 2025 ile Nisan 2025 tarihleri arasında İstanbul ilinde Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Ürojinekoloji Kliniğine başvuran ve alanında uzman bir hekim tarafından Üİ tanısı almış hastalar ile yürütüldü. Çalışmaya 32 katılımcı dahil edildi. Tüm katılımcılara demografik değerlendirme formu, fiziksel aktivite düzeyinin belirlenmesi için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Form (UFAA), Pelvik Taban Distres (PTD) ile ilişkili semptomların rahatsızlık düzeyinin belirlenmesi için Pelvik Taban Distres Envanteri (PTDE-20) ve bu ölçeğin tüm alt parametreleri, ürodinami ölçümü, Üİ şiddetini belirlemek için ped testi, pelvik taban kasları (PTK) kuvvetini değerlendirmek amacıyla perineometre cihazı, kor kas kuvvetinin değerlendirilmesi için Stabilizer Pressure Biofeedback Unit cihazı ile Sahrmann'ın beş seviyeli kor stabilizasyon testi, kor enduransının değerlendirilmesi için Mc Gill Gövde Endurans Testleri ve denge değerlendirmesi için Y Denge Testi uygulandı. Çalışmamızda, hem tüm Üİ'li bireylerin sağlıklı kadınların normatif verilerine göre karşılaştırması yapıldı, hem de bireyler Üİ tiplerine göre sınıflandırılarak incelendi. Katılımcıların Üİ tipi incelendiğinde %23,3'ü stres üriner inkontinans (SÜİ), %23,3'ü urge üriner inkontinans (UÜİ), %43,3'ü mikst üriner inkontinans (MÜİ) ve %10'u diğer tip Üİ olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Urinary incontinence (UI) is defined as the involuntary loss of urine that occurs outside the individual's control and negatively affects both hygiene and social life. Research indicates that individuals with UI experience decreased core muscle strength and endurance, which may also lead to changes in balance parameters. Therefore, the aim of this study was to investigate core muscle strength, endurance, and balance parameters in women with UI, taking the type of UI into consideration. This study was conducted between January 2025 and April 2025 at the Urogynecology Clinic of Başakşehir Çam and Sakura City Hospital in Istanbul, with patients diagnosed with UI by a specialist physician. A total of 32 participants were included. All participants were administered a demographic assessment form; the International Physical Activity Questionnaire-Short Form (IPAQ-SF) to assess physical activity level; the Pelvic Floor Distress Inventory (PFDI-20) and all of its subscales to evaluate the severity of symptoms associated with pelvic floor distress; urodynamic measurement; a pad test to assess the severity of UI; a perineometer device to evaluate pelvic floor muscle (PFM) strength; the Sahrmann five-level core stabilization test and the Stabilizer Pressure Biofeedback Unit to assess core muscle strength; McGill's Trunk Endurance Tests for core endurance; and the Y Balance Test to assess balance. In our study, both a comparison of all individuals with UI against normative data of healthy women was conducted, and the participants were also analyzed according to their UI types. When UI types were examined, 23.3% of the participants had stress urinary incontinence (SUI), 23.3% had urge urinary incontinence (UUI), 43.3% had mixed urinary incontinence (MUI), and 10% were classified under other UI types.