Sarkoidoz tanılı hastalarda pulmoner hipertansiyon sıklığı ve nedenleri
Prevalence and causes of pulmonary hypertension in patients diagnosed with sarcoidosis
- Tez No: 959895
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ARGÜDER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Giriş: Sarkoidoz etiyolojisi net olarak bilinmeyen, multisistemik tutulum ile seyreden granülomatöz bir hastalıktır. Sarkoidoz tanılı hastalarda gelişen pulmoner hipertansiyonun (PH) birçok farklı patofizyolojik mekanizması olduğu bilinmektedir. PH morbidite ve mortalitesinin yüksek olması nedeniyle önemli bir sağlık sorunudur. Sarkoidozlu hastalarda PH tanısı patofizyolojik mekanizma çeşitliliği nedeniyle gecikebilmektedir. Tanı sonrası doğru klinik fenotiplemenin yapılması ve buna uygun zamanında tedavi verilmesi hastalar için büyük önem arz etmektedir. Biz de bu çalışmada sarkoidoz hastalarının takipler sırasında PH gelişiminin fenotipler arasında geçiş yapması, klinik tanı zorluğu ve görülme sıklığına vurgu yaparak, sarkoidoz tanılı hastalarda pulmoner hipertansiyon sıklığı ve nedenlerini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Ocak 2024 ile Haziran 2024 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Göğüs Hastalıkları poliklinik ve servislerinde, Ocak 2020 – Ocak 2024 tarihleri arasında takip edilmiş sarkoidoz hastalarında yapıldı. Çalışmamıza transtorasik ekokardiyografi (TTE) ile PH yönünden değerlendirilme yapılmış sarkoidoz hastalarının dahil edilmesi planlandı. Olgular retrospektif olarak taranarak dosya verilerinin yeterli olması, fonksiyonel değerlendirme yapılmış olması (SFT, DLCO ve/veya 6DYT), ekokardiyografi ve radyolojik bulgularının ulaşılabilir olması gerekli koşul olarak belirlendi. Sarkoidoz tanısı ile takipli 213 hastaya ulaşıldı, ancak veri yetersizliği bulunan 32 hasta dışlanarak, 181 hasta çalışmaya dahil edildi. Olgular, ekokardiyografi tetkikinde sPAB sonucuna göre 35 mmHg olanlar PH olan grup ve
Özet (Çeviri)
Introduction: Sarcoidosis is a granulomatous disease with multisystem involvement and an unknown etiology. It is known that pulmonary hypertension (PH) developing in patients diagnosed with sarcoidosis has many different pathophysiological mechanisms. PH is a significant health issue due to its high morbidity and mortality rates. The diagnosis of PH in patients with sarcoidosis may be delayed due to the diversity of pathophysiological mechanisms. Accurate clinical phenotyping after diagnosis and timely treatment tailored to the patient's condition are of great importance for patients. In this study, we aimed to evaluate the prevalence and causes of pulmonary hypertension in patients diagnosed with sarcoidosis, emphasizing the transition between phenotypes during follow-up, clinical diagnostic difficulties, and prevalence. Materials and Methods: Our study was conducted between January 2024 and June 2024 at the Pulmonary Diseases outpatient clinic and ward of Ankara Bilkent City Hospital on patients with sarcoidosis who were followed up between January 2020 and January 2024. The study planned to include sarcoidosis patients who had been evaluated for PH using transthoracic echocardiography (TTE). Cases were retrospectively screened, and the following criteria were set as necessary conditions: sufficient file data, functional evaluation (SFT, DLCO, and/or 6MWT), and availability of echocardiography and radiological findings. A total of 213 patients with sarcoidosis diagnosis were identified, but 32 patients with insufficient data were excluded, leaving 181 patients included in the study. The cases were evaluated in two groups: those with sPAB ≥ 35 mmHg in the echocardiography examination were classified as the PH group, and those with sPAB