Uyku eksikliğinin sportif performans ve toparlanmaya etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of sleep deficiency on sports performance and recovery
  1. Tez No: 959894
  2. Yazar: ADEM YAPICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZHAN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı uyku eksikliğinin sportif performans ve toparlanma üzerinde bir etkisinin olup olmadığının araştırılmasıdır. Araştırma 14 adet erkek öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar 2, 4 ve 8 saat uyku süreleri sonrası denge, sürat, pas, şut ve top sürme testlerine tabi tutulmuş, testler sonrası toparlanma süreleri tespit edilmiştir. Normal dağılan verilere gruplar arasında farklılıkların tespit edilebilmesi için tekrarlı ölçümlerde Tek Yönlü Varyans Analizi (Repeated Measures Anova) ile değerlendirilirken, farkların hangi ölçüm zamanlarından kaynaklandığının tespiti için Bonferroni düzeltmesi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate whether sleep deficiency has an effect on sports performance and recovery. The study was conducted on 14 male students. Participants were subjected to balance, speed, pass, shooting and dribbling tests after 2, 4 and 8 hours sleep periods and recovery times were determined after the tests. To determine differences between groups in normal distributed data, repeated measurements were evaluated Repeated Measures Anova, and Bonferroni correction was used to determine at which measurement times the differences originate.