Türk ve Amerikan şirketler hukukunda CEO'nun hukuki durumu
Legal status of the CEO in Turkish and American corporate law
  1. Tez No: 959911
  2. Yazar: SEZİN EZGİ ALKAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN KAYIHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 431
Özet
CEO'lar bugün bilhassa halka açık anonim şirketlerde şirketin ortaklarından daha çok tanınmaktadır. Uzun zamandır ticaret şirketlerinde kullanılmasına ve hatta kurumsal yönetime ilişkin mevzuatta bazı görevleri ve anılmasına karşın, şirketteki hukuki yetki ve görevlerine mevzuatta açıklıkla yer verilmemiştir. Bu bakımdan ticari şirketler uygulamasında birçok üst düzey yöneticinin CEO ünvanını kullanması nedeniyle, aslında CEO'nun kim ve hangi yetkileri haiz olduğunun tespiti önem taşımaktadır. Çalışmada, CEO'nun anonim şirketteki konumunu netleştirmek amacıyla yönetim kurulu sistemleri ve uygulamada kullanılan yönetici ünvanları ile CEO ile karşılaştırılarak ele alınmıştır. Kurumsal yönetim çerçevesinde CEO'nun yer alacağı yönetim kurulu üyelerini yetkilerine göre ayrıştırmak ve CEO'yu konumlandırmak amacıyla yönetim kurulu üyeleri ve komite ile komisyonlar incelenmiştir. Ayrıca CEO'nun hukuki durumu ve şirket ile arasındaki sözleşmenin niteliği irdelenmiş, Türk Ticaret Kanunu uyarınca CEO'nun hangi yetkilere sahip olabileceği, bu yetkilerin devir usulleri ve devredilen yetkilerin nasıl kullanabileceği belirlenmiştir. CEO ünvanı, ABD şirketlerinden transfer edilen bir ünvan ve mevkii olduğundan, Türk hukukunda ele alınan konular ABD hukukuna göre atanan CEO'ların yetki ve konumu ile kıyasen incelenmiş ve aralarındaki farklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In contemporary corporate structures, CEOs have become more prominently recognized than shareholders, particularly within publicly held companies. Although the designation of CEO has long been utilized in commercial enterprises—and even referenced within certain corporate governance frameworks and legislative texts—the specific legal powers and responsibilities attributed to this role remain inadequately defined in Turkish legislation. Given the widespread use of the CEO title among senior executives in commercial companies, it is of critical importance to determine the scope of the CEO's authority and the legal framework governing their role. This study aims to clarify the legal and organizational position of the CEO within joint-stock companies by examining prevailing board structures and executive titles in corporate practice. To differentiate the CEO from other members of the board within the context of corporate governance, the roles and functions of board members, committees, and commissions are analyzed. In addition, the legal status of the CEO and the contractual relationship between the CEO and the company are scrutinized. The study further investigates the extent of the CEO's authority under the Turkish Commercial Code, the legal procedures for the delegation of such authority, and the mechanisms through which delegated powers may be exercised. Since the CEO title and role originate from U.S. corporate practice, the study also undertakes a comparative analysis between Turkish and U.S. legal frameworks concerning the authority and status of CEOs. Through this comparison, significant differences and similarities between the two jurisdictions are identified.