Türkmenistanlı göçmenlerin Türkiye'de topluma tutunma stratejileri: Üsküdar örneği
Strategies of Turkmenistan immigrants to stick to society in Türkiye: The example of Üsküdar
- Tez No: 959910
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA POYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, Türkmenistanlı göçmenlerin Türkiye'de topluma tutunma stratejilerini sosyolojik bir perspektifle incelemekte ve bu grubun yoğun olarak ikamet ettiği İstanbul'un Üsküdar ilçesindeki deneyimlerine odaklanan niteliksel bir analiz sunmaktadır. Araştırmada, on sekizi kadın ve altısı erkek olmak üzere toplam yirmi dört göçmenle gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler ile kapsamlı veriler toplanmış ve incelenmiştir. Katılımcıların demografik yapıları, göç motivasyonları, emek piyasasındaki konumlanışları, toplumsal ilişkileri, kamusal alana katılımları, kültürel pratikleri ve gelecek planları, tematik analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında gerçekleştirilen görüşmeler çerçevesinde düşük eğitimli bireylerin istihdamına yönelik elde edilen bulgular, Hochschild'in küresel bakım zinciri kuramı ile örtüşmektedir. Yüksek eğitim düzeyine sahip göçmenlerin dahi düşük statülü işlerde çalışması ise Bourdieu'nün habitus ve sermaye kavramları üzerinden açıklanmaktadır. Ayrıca, göçmenlerin kamusal alandaki sınırlı görünürlükleri, resmî kurumlara başvurmaktan çekinmeleri ve mikro ayrımcılık deneyimleri, Goffman'ın damgalanma ve Foucault'nun biyopolitika analizleriyle ilişkilendirilmiştir. Hem geldikleri ülkeye bağlılıkları hem de Türkiye'de bir gelecek kurma istekleri Sayad'ın çifte yokluk kavramına paralellik gösteren göçmenlerin, yasal statü, sağlık hizmetleri ve vatandaşlık konularında deneyimledikleri açmazlar ve belirsiz durumlar, Castel'in güvencesizlik rejimi çerçevesinde değerlendirilmiştir. Çalışma, göçmenleri yalnızca ekonomik aktörler olarak değil; kültürel, toplumsal ve siyasal özneler olarak ele alarak, Türkmenlerin topluma tutunma süreçlerine ve karşılaştıkları zorluklarla başa çıkma yöntemlerine çok katmanlı bir perspektif sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the social integration strategies of Turkmen migrants in Türkiye from a sociological perspective, offering a qualitative analysis focused on the experiences of this group in Istanbul's Üsküdar district, where they predominantly reside. Comprehensive data was collected and analyzed through semi-structured interviews conducted with twenty-four migrants, eighteen of whom were women and six men. Participants' demographic profiles, migration motivations, positions in the labor market, social relationships, public sphere participation, cultural practices, and future plans were evaluated using thematic analysis. Within the framework of the interviews, findings related to the employment of low-educated individuals align with Hochschild's global care chain theory. Furthermore, the fact that even highly educated migrants work in low-status jobs is explained through Bourdieu's concepts of habitus and capital. Additionally, migrants' limited visibility in public spaces, their reluctance to approach official institutions, and experiences of micro-discrimination are linked to Goffman's stigma and Foucault's biopolitics analyses. The dilemmas and uncertain situations experienced by migrants regarding legal status, healthcare services, and citizenship, stemming from both their attachment to their home country and their desire to build a future in Turkey (paralleling Sayad's concept of double absence), are assessed within Castel's regime of precarity. This study treats migrants not merely as economic actors, but also as cultural, social, and political subjects, offering a multi-layered perspective on the social integration processes of Turkmen individuals and their methods for coping with the challenges they face.