Antep fıstığına farklı doz ve zaman aralıklarında yapraktan azot uygulamalarının bitki gelişimi ve meyve gözü dökümüne olan etkisi
The effect of foliar nitrogen applications at different doses and time intervals on Pistachio plant development and fruit bud drop
- Tez No: 959932
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR SÜRÜCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, Antep fıstığında (Pistacia vera L.) periyodisiteye bağlı verim dalgalanmalarını azaltmak ve meyve gözü dökümünü kontrol altına almak amacıyla, farklı doz ve zaman aralıklarında yapraktan azot (üre) uygulamalarının bitki gelişimi, verim ve fizyolojik parametreler üzerindeki etkilerini belirlemek için yürütülmüştür. Deneme Şanlıurfa ili Birecik ilçesi, Dışlık mahallesinde 13 yaşındaki Siirt çeşidi ağaçlarla, tesadüf blokları deneme deseninde 3 tekerrürlü olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada vejetatif gelişim (sürgün uzunluğu), verim özellikleri (ağaç başı verim, 100 dane kuru meyve ağırlığı, meyve çıtlama oranı), fenolojik gözlemler (meyve gözü dökümü), yaprak analizleri ve toprak analizleri gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçları. %1 azot dozunun meyve gözü dökümünü azaltmada ve verim artışında en etkili uygulama olduğu tespit edilmiştir. Kısa aralıklarla (5 günde bir) yapılan uygulamalar, meyve gözü dökülmesinin azaltılması ve verim artışı açısından en etkili uygulama olmuştur. Çalışma yapraktan azot uygulamasının etkinliğini göstermiştir. Sonuç olarak, yapraktan azot uygulanan kısa aralıkla %1 azot dozu Antep fıstığında meyve gözü dökümünü azaltarak periyodisitenin olumsuz etkilerini hafifletmektedir. Bu yöntem, kuru koşullarda yetiştirilen Antep fıstığı bahçelerinde üretim istikrarının sağlanmasına katkı sunabilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on pistachios ( Pistacia vera L.) In order to reduce yield fluctuations due to alternate bearing and to control fruit bud abscission, this study was carried out to determine the effects of foliar nitrogen (urea) applications at different doses and time intervals on plant development, yield, and physiological parameters. The experiment was carried out with 13-year-old Siirt variety trees in the Dışlık neighborhood of Birecik district, Şanlıurfa province, in a randomized complete block design with 3 replications. Vegetative growth (shoot length), yield characteristics (yield per tree, 100-seed dry fruit weight, fruit cracking rate), phenological observations (fruit bud abscission), leaf analyses, and soil analyses were carried out. The results of the study determined that 1% nitrogen dose was the most effective application in reducing fruit bud abscission and increasing yield. Applications made at short intervals (every 5 days) were the most effective application in reducing fruit bud abscission and increasing yield. The study demonstrated the effectiveness of foliar nitrogen application. In conclusion , foliar nitrogen application at a short interval of 1% nitrogen dose mitigates the negative effects of alternate bearing by reducing fruit bud abscission in pistachios . This method may contribute to maintaining production stability in pistachio orchards grown under dry conditions.