Fergana'da V.-IX. yüzyıllarda şehircilik
Urbanization of Ferghana in the 5th-9th centuries
- Tez No: 959931
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Tarih, Archeology, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
Fergana bölgesi, etrafı dağlarla çevrili, çanak şeklinde bir vadidir. Jeolojik oluşum zamanı III. Zaman sonu ve IV. Zamandır. Fergana'da M.Ö. III. yüzyıldan itibaren Dayuan (Fergana) Devleti, M.S. I/II. yüzyılda Kuşanlar, sonra IV. yüzyıl sonu-VI. yüzyıl ortasında Eftalitler hâkim olmuştur. VI. yüzyılın ortalarında Türk Kağanlığı hâkimiyeti, buna bağlı Fergana Aşina Sülalesi ile Türgişlerin hâkimiyeti olmuştur. Fergana bölgesinde ilk yerleşme Soh Nehri yakınındaki Selüngür Mağarası'ndadır. Fergana'nın kuzeyinde ve doğusunda oluşan tarım yerleşmeleri daha sonra şehirlere dönüşmüştür. Nemengan'daki Çust ile Andican'daki Delverzin bunun ilk örnekleridir. Bundan sonra Fergana'nın kuzeyindeki Nemengan'da Ahsikent, Kasan ve Pap ilçesindeki Kırkhücre'de şehirler oluşmuştur. Andican'da Eyletan şehri gibi şehirler oluşmuştur. Şehircilik, bölgenin güneyine ve batısına da yayılmıştır. IV. yüzyılın sonuna kadar savaşlar, depremler gibi olaylar şehirleri etkilemiştir. V. yüzyıldan itibaren Eyletan gibi bazı şehirler tarih sahnesinden silinmiş, Pap ilçesindeki Kırkhücre'den Belendtepe ile Munçaktepe'nin olduğu bölgeye taşınma durumu ya da Ahsikent eski şehri gibi aynı yerde varlığını devam ettiren şehirler olmuştur. Fergana bölgesindeki şehirleşme temellerinin coğrafya ve tarih ile birlikte incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu bağlamda Fergana'daki ilk yerleşimler, kültür dönemleri ile IV. yüzyılın sonuna kadar olan şehirler ve şehirciliğin V.-IX. yüzyıllardaki durumu araştırılmaktadır. Tez, Fergana Vadisi'nin şehirlerinin tarih içindeki yeri ile yapısının ana kaynak tercümeleri, araştırma eserleri, yapılmış arkeolojik çalışmalar sonucunda elde edilmiş bulgular ve saha araştırması gözlemlerinin ışığında incelenmesini kapsamaktadır. Fergana bölgesinin yer aldığı Özbekistan'daki şehirler ağırlıklı olmak üzere Kırgızistan ve Tacikistan sınırları içerisindeki Fergana şehirleri de incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Ferghana region is a valley, has earthenware shape surrounded by mountains. Region's geological formation is at the end of the 3rd period and 4th period. In Ferghana, from 3rd century BC the state of Ferghana (Dayuan), from the 1st/ 2nd century Kushans, after that from the end of 4th to in the middle of the 6th century Hephtalites ruled. In the middle of the 6th century, the Khaganate of Turk domination, connecting with Ferghana Ashina Dynasty and Türgesh Khaganate formed in the region. Ferghana region's first settlement is at Selüngür Cave, located close to Sokh River. Farming settlements formed at the north and east sides of Ferghana. After the formation these settlements transformed into cities. Urbanization spread to the south and west sides of the region. Incidents like wars and earthquakes affected cities until the end of 4th century. Beginning from the 5th century, some cities were erased from the stage of history, some cities moved close to their places and some of the cities continued their existence in same place. In our thesis, geographical and historical fundamentals, cultural periods, the situation about urbanization of Ferghana mainly at Uzbekistan, Kyrgyzstan and Tajikistan until 10th century are researched. The thesis includes researching the place of cities at Ferghana Valley in history and form with translations of main sources, research publications, findings of archeological works and observations of the expedition.