Obez hastalarda subklinik hipotiroidi varlığının insülin direnci ve dislipidemi üzerine etkisi
The effect of subclinical hypothyroidism on insulin resistance and dyslipidemia in obese patients
- Tez No: 959941
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK ÜNLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Obez hastalarda subklinik hipotiroidinin dislipidemi ve insülin direnci üzerindeki etkisini incelemek. Gereç ve yöntem: Çalışmamız Kasım 2021 ve Kasım 2024 tarihleri arasında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Hastanesi Aile Hekimliği Anabili Dalı Obezite Polikliniğine başvuran obezite tanısı alan 18-65 yaş aralığındaki hastaların biyokimyasal ve antropometrik verileri hastane dosyaları ve resmi otomasyon sistemi üzerinden retrospektif olarak incelendi. Hasta kayıtlarından yaş, cinsiyet, antropometrik ölçümler (vücut kitle indeksi), biyokimyasal parametreler (açlık serum glukoz, insülin, total kolesterol, trigliserit, HDL kolesterol, LDL kolesterol), tiroid fonksiyon testleri (serbest T4, serbest T3, TSH) tarandı. Laboratuar değerlerine ve antropometrik ölçümlere etkileri nedeniyle Diyabetus Mellitus, Hiperlipidemi, Hiperprolaktinemi, Konjenital Adrenal Hiperplazi, Cushing Sendromu, Hipertansiyon, Neoplazm öyküsü olanlar, Polikistik Over Sendromu, herhangi bir ilaç kullanan hastalar (örn. İnsüline duyarlılığı artıran ilaçlar, oral kontraseptifler, antiandrojenler, statinler, aspirin, kortikosteroidler ve GnRH agonistleri ve antagonistleri) çalışma dışında tutuldu. VKİ: 30 ve üstü olanlar obez diye nitelendirildi. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi SPSS 22.0 programı kullanılarak yapılmıştır. P-değerinin 0,05'in altında olduğu durumlar istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular: Çalışmada 963 hasta incelenmiş olup kriterleri karşılayan 463 hasta gruplara dahil edildi. Subklinik hipotiroidi, aşikar hipotiroidi ve kontrol grubu olarak hastalar incelendi. 463 hasta arasında subklinik hipotiroidi prevelansı %3,67, aşikar hipotiroidi prevelansı ise %11,45, subklinik hipertiroidi %0,21 saptandı ve aşikar hipertiroidi ise saptanmadı. Sadece Dahil Edilme Kriterlerini karşılayan 856 hasta yetişkin obezite tanısı ile incelendiğinde bu hastalar arasından subklinik hipotiroidi prevanlansı ise %2,8 ve aşikar hipotiroidi prevelansı ise %14,3 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the effects of subclinical hypothyroidism on dyslipidemia and insulin resistance in obese individuals. Materials and Methods: This retrospective study was conducted using the biochemical and anthropometric data of patients aged 18–65 who were diagnosed with obesity and applied to the Obesity Outpatient Clinic of Tokat Gaziosmanpaşa University Hospital, Department of Family Medicine, between November 2021 and November 2024. Data were obtained through the hospital records and official automation system. Variables analyzed included age, sex, anthropometric measurements (body mass index – BMI), biochemical parameters (fasting serum glucose, insulin, total cholesterol, triglycerides, HDL cholesterol, LDL cholesterol), and thyroid function tests (free T3, free T4, TSH). Patients with conditions that could affect laboratory or anthropometric values (e.g., diabetes mellitus, hyperlipidemia, hyperprolactinemia, congenital adrenal hyperplasia, Cushing's syndrome, hypertension, neoplasms, polycystic ovary syndrome) or those using medications (e.g., insulin sensitizers, oral contraceptives, antiandrogens, statins, aspirin, corticosteroids, GnRH agonists/antagonists) were excluded from the study. Obesity was defined as BMI ≥30 kg/m². Statistical analysis was performed using SPSS version 22.0, and p-values