Obez olmayan otoimmun tiroiditli hastalarda insülin direncinin sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırılması
Obez olmayan otoimmun tiroiditli hastalarda insülin direncinin sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırılması
  1. Tez No: 1014733
  2. Yazar: SELİME GÜNEY BOSNA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN TUNCA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Dahiliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Dahiliye Bilim Dalı
Özet
Amaç: Obez olmayan hipotiroidik bireylerdeki bazal insülin seviyeleri, açlık kan şekeri (AKŞ), HbA1c gibi metabolik parametrelerin normal sağlıklı bireylerden farklı olarak artmış olabileceği, eşlik eden otoantikor varlığının bunun bir nedeni olabileceği, insülin direncinin (HOMA-IR) obeziteden farklı aşikar veya aşikar olmayan tiroid fonksiyonlarından kaynaklanabileceğinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç hastalıkları polikliniğine, Eylül 2019 ile Şubat 2023 tarihleri arasında başvuran obezitesi olmayan ve aşikar hipotiroidi, subklinik hipotiroidi ve ötroidisi olan hastalar veri olarak alınmıştır. 18 yaşın üstünde, 65 yaşından küçük, hasta grubunda otoimmün tiroidit ile uyumlu laboratuar bulgularının olduğu, beden kitle indeksinin (BMI) <30 altında olan, insülin direncine yol açabilecek ek endokrinolojik hastalığının bulunmadığı, gebelik durumunun olmayan, steroid tedavisi almayan sırayla 50 ve 49 ötroid ve hipotiroid hastası ile aynı şartların geçerli olduğu ötroid sağlıklı kontrol grubu 48 kişi dahil edilmiştir. Retrospektif klinik bir araştırma olup veriler SPSS 27.0 programıyla analiz edilmiştir. Bulgular: Hipotiroidi, ötiroidi ve kontrol grubundaki bireylerin yaş ortalamaları sırasıyla 40,313,5 ve 38,411,6 ve 38,113,4 yıl, beden kitle indeksleri(BKİ) 25.03,0 , 24,02,9, 23,62,9 olup çalışma gruplarında yaş, BKİ ve cinsiyet arasında anlamlı farklılık yoktu. AKŞ, bazal insülin, HOMA-IR ve HbA1c açısından hipotiroidi, ötiroidi ve kontrol grupları arasında anlamlı fark saptanmamıştır. (p<0.05) Hipotiroidi ve Ötiroidi grubundaki bireylerde referans dışı ve normal Anti-TG ile Anti-TPO'ya sahip olan bireyler anlamlı fark saptanmamıştır. Aşikar hipotiroidi grubundaki bireyler ile subklinik hipotiroidi grubundaki bireyler arasında hiçbir parametre arasında istatistiksel anlamlı fark yoktu. Sonuç: Hipotiroidisi olan BKİ obezite sınırının altındaki hastalarda AKŞ, HbA1c, HOMA-IR değerlerinin normal sağlıklı kişilere oranla artmadığı görülmüştür. Buna ek olarak aşikar veya subklinik hipotiroidisi olan hastalarda tiroid otoantikorlarının (Anti-TPO, Anti-TG) varlığının kişilerde glisemik ve metabolik parametrelere etkisinin nötr olduğu gözlemlenmiştir. Konu ile ilgili klinik araştırmalar eşliğinde literatüre bakıldığında benzer veya farklı sonuçların olduğu, bu nedenle obez olmayan bireylerde metabolik ve glisemik parametrelerde bozukluğun sebeplerine yönelik daha farklı araştırmalar yapılması gerekliliği vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study was to investigate whether basal insulin levels, fasting blood sugar (FBS), HbA1c, and other metabolic parameters in non-obese hypothyroid individuals may be different from those of healthy individuals. Additionally, it aimed to explore whether the presence of accompanying thyroid autoantibodies might be a contributing factor, and whether insulin resistance (HOMA-IR) may result from thyroid function variations other than obesity. Materials and Methods: Non-obese individuals with overt hypothyroidism, subclinical hypothyroidism, or euthyroidism who presented to the Internal Medicine Clinic of Muğla Sıtkı Koçman University Training and Research Hospital between September 2019 and February 2023 were included as the study population. The inclusion criteria were as follows: age above 18 and below 65, laboratory findings consistent with autoimmune thyroiditis, body mass index (BMI) <30, no other endocrinological diseases that could lead to insulin resistance, no pregnancy, and no steroid treatment. A total of 50 hypothyroid and 49 euthyroid patients, as well as 48 euthyroid healthy control individuals who met the same criteria, were enrolled. The study was conducted as a retrospective clinical research, and data were analyzed using SPSS 27.0. Results: The mean ages of individuals in the hypothyroid, euthyroid, and control groups were 40.3±13.5, 38.4±11.6, and 38.1±13.4 years, respectively. The body mass indices (BMIs) were 25.0±3.0, 24.0±2.9, and 23.6±2.9, respectively. There were no significant differences in terms of age, BMI, and gender among the study groups. There were no statistically significant differences in FBS, basal insulin, HOMA-IR, and HbA1c between the hypothyroid, euthyroid, and control groups (p<0.05). No significant differences were observed between individuals with and without abnormal Anti-TG and Anti-TPO in the hypothyroid and euthyroid groups. There were no statistically significant differences in any parameter between individuals in the overt hypothyroid and subclinical hypothyroid groups. Conclusion: In individuals with hypothyroidism and a BMI below the obesity threshold, it was observed that FBS, HbA1c, and HOMA-IR values were not significantly higher compared to healthy individuals. Furthermore, the presence of thyroid autoantibodies (Anti-TPO, Anti-TG) in individuals with overt or subclinical hypothyroidism appeared to have a neutral effect on glycemic and metabolic parameters. When reviewing the literature in conjunction with clinical research on this subject, it is evident that similar or different results have been obtained. Therefore, further research is necessary to investigate the causes of disturbances in metabolic and glycemic parameters in non-obese individuals.