Hematopoetik kök hücre nakli yapılmış hastalarda endokrinolojik parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of endocrinological parameters in patients undergoing hematopoietic stem cell transplantation
- Tez No: 916494
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN BİDECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Giriş: Hematopoetik Kök Hücre Nakli (HKHN) birçok hematolojik ve onkolojik hastalıkta, konjenital immün ve metabolik sistem bozuklukları ve türlerinin tedavisinde kullanılan, kemik iliğinin myeloablatif veya nonmyeloablatif kemoterapi ve radyoterapi sonrası hastanın kendinden veya sağlıklı bir alıcıdan alınan kemik iliği, periferik kan veya göbek kordonu kaynaklı kök hücrelerle yeniden yapılandırılmasını içeren bir tedavidir. Günümüzde alternatif kök hücre kaynaklarının kullanılmasındaki gelişmeler ve bu alanda deneyimli merkezlerin çoğalması, nakil sonrası bakım ve izlemin gelişmesi, komplikasyonların tedavisindeki gelişmelerle birlikte HKHN yapılan ve uzun süre yaşayan pediatrik hasta sayısı artmaktadır. Uzun dönem yaşayan hasta sayısı arttıkça geç dönem komplikasyonların görülme sıklığı artmaktadır. Endokrin komplikasyonlar HKHN yapılmış olgularda en yaygın görülen geç etkiler arasındadır. Kemoterapi, radyoterapi ve HKHN'nin tümü endokrin fonksiyonun bozulmasına neden olabilir. Bu çalışmada HKHN sonrası geç dönemde gelişen endokrinolojik komplikasyonlar ve neden olabilecek risk faktörleri değerlendirilmiştir. Yöntem: Çalışmamıza Ankara Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Çocuk Kemik İliği Transplantasyonu Ünitesi'nde, çocukluk ve adolesan dönemlerinde malign veya malign olmayan nedenlerle 2005-2023 tarihleri arasında allojenik HKHN yapılmış, naklin üzerinden en az 1 yıl geçmiş, hayatta olup primer hastalık açısından remisyonda kabul edilen, kontrollerine düzenli olarak devam eden 82 hasta değerlendirildi. Buna göre hastalar HKHN'den sonra geç dönemde ortaya çıkabilecek büyüme geriliği, boy kısalığı, obezite, zayıflık, tiroid ve gonadlar ile ilgili komplikasyonlar, puberte gelişim bozukları, kemik mineralizasyon bozuklukları, dislipidemi, diabetes mellitus, insülin direnci ve adrenal yetmezlik açısından HKHN öncesinde ve HKHN sonrası son kontrolde değerlendirildi. Veriler, bilgisayar ortamında IBM-SPSS (Versiyon 27.0) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Hematopoietic Stem Cell Transplantation (HSCT) is a treatment method used for many hematologic and oncologic diseases, as well as congenital immune and metabolic system disorders. It involves the reconstruction of bone marrow using stem cells derived from the patient's own or a healthy donor's bone marrow, peripheral blood, or umbilical cord blood following myeloablative or nonmyeloablative chemotherapy and radiotherapy. Advances in the use of alternative stem cell sources and the growth of experienced centers in this field, along with improvements in post-transplantation care and monitoring, have led to an increase in the number of pediatric patients undergoing HSCT and achieving long-term survival. However, as the number of long-term survivors grows, the incidence of late complications also rises. Endocrine complications are among the most common late effects observed in HSCT recipients. Chemotherapy, radiotherapy, and HSCT itself can impair endocrine functions. This study evaluates endocrine complications that develop in the late post-transplant period and the risk factors associated with these complications. Methods: Our study included 82 patients who underwent allogeneic HSCT during childhood or adolescence for malignant or non-malignant indications between 2005 and 2023 at the Pediatric Hematology and Oncology Bone Marrow Transplantation Unit, Gazi University Faculty of Medicine, Ankara, Turkey. Patients were at least one year post-transplant, in remission concerning their primary disease, and attending regular follow-ups. Patients were assessed for growth retardation, short stature, obesity, malnutrition, thyroid and gonadal complications, pubertal developmental disorders, bone mineralization disorders, dyslipidemia, diabetes mellitus, insulin resistance, and adrenal insufficiency. Data were analyzed using IBM-SPSS (Version 27.0), with statistical significance set at p≤0.05. Results: Of the 82 patients, 62.2% (n=51) were male, and 37.8% (n=31) were female. HSCT was performed for malignant conditions in 53.7% (n=44) of cases and non-malignant conditions in 46.3% (n=38). Short stature prior to HSCT significantly increased the risk of short stature post-transplant (p=0.022). At the final evaluation, short stature (SDS