Z kuşağı dijital oyun bağımlılıkları ve dijital ebeveyn tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between generation Z's digital game addictions and digital parenting attitudes
- Tez No: 959966
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL RENGİN KÜÇÜKERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Dijital dünyanın günlük yaşama entegre olması, bireylerin bilgiye daha kolay ulaşmasını sağlamış ve iletişim imkânlarını artırmıştır. 2000–2021 yılları arasında doğan ve“Z Kuşağı”olarak adlandırılan nesil, teknolojiyi etkin bir şekilde kullanmakta ve dijital oyunlara yoğun ilgi göstermektedir. Ancak dijital oyun bağımlılığı, sosyal ilişkileri zayıflatmakta ve akademik başarıyı olumsuz etkileyebilmektedir. Buna karşılık, birçok ebeveyn dijital dünyadaki riskler konusunda yeterli bilgi ve teknik beceriye sahip değildir. Bu nedenle, dijital ebeveynlik kavramı önem kazanmaktadır. Dijital ebeveynlik; ebeveynlerin, çocuklarının dijital ortamla olan ilişkilerini anlaması ve yönlendirmesi anlamına gelir. Bu çalışmada, Z kuşağının dijital oyun bağımlılığı ile dijital ebeveynlik farkındalığı arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmada hem nicel hem de nitel yöntemlerin kullanıldığı karma desen benimsenmiştir. Nicel veriler anket aracılığıyla toplanmış; derinlemesine görüşmelerle de nitel veriler elde edilmiştir. 2000–2021 yılları arasında doğan ve 12–18 yaş arasında olan dijital oyun oynayan çocuklar ile onların ebeveynleri araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Toplam 228 ebeveyn ve çocukla yüz yüze anket yapılmış, ardından bağımlılık düzeyi en yüksek ve en düşük olan 10'ar çocuk ve ebeveynleriyle mülakat gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, ebeveynlerin dijital dünyada çocuklarını yönlendirme rolünü daha iyi anlamamıza yardımcı olmuştur. Çalışmada dijital oyunların hem olumlu hem de olumsuz yönleri tartışılmış; ebeveynlerin bu süreçteki etkileri değerlendirilmiştir. Son olarak, Z kuşağının sağlıklı dijital alışkanlıklar geliştirmesi için yapılacak çalışmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The integration of the digital world into daily life has facilitated access to information and enhanced communication opportunities. Generation Z, born between 2000 and 2021, actively utilizes technology and demonstrates significant interest in digital games. However, digital game addiction has been associated with weakened social relationships and decreased academic performance. Meanwhile, many parents lack sufficient knowledge and technical skills to protect their children from potential digital risks. Therefore, the concept of digital parenting has gained importance. Digital parenting refers to parents' ability to understand and effectively guide their children's interactions in digital environments. This study investigates the relationship between digital game addiction among Generation Z and the level of digital parenting awareness. A mixed-methods research design was employed, incorporating both quantitative and qualitative approaches. Quantitative data were collected through surveys, while qualitative data were gathered via in-depth interviews. The study sample consisted of children aged 12–18 who actively play digital games and their parents. In total, 228 parent–child pairs participated in the survey, followed by interviews with the 10 most and 10 least game-addicted children and their parents. The findings provide valuable insights into the role of parents in guiding their children in the digital world. The study discusses both the positive and negative aspects of digital games and evaluates the influence of parental awareness in this process. Based on the results, recommendations are made for future research and practices to support Generation Z in developing healthy digital habits.