Dijital oyun oynayanların kişilik ve değerleri: Z Kuşağı üzerine bir araştırma
Personality and values of digital game players: A study on Generation Z
  1. Tez No: 710079
  2. Yazar: RAMAZAN FURKAN ÖZKUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR GÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Liderlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Oyun, insana keyif veren ve gelişimine katkı sağlayan ciddi bir eylemdir. Geçmişten günümüze insanoğlunun ayrılmaz bir parçasıdır. Bu birliktelik teknolojinin ilerlemesiyle farklı bir boyuta evrilmiş ve dijital oyunlar ortaya çıkmıştır. Günümüzde insanların bu tarz oyunlara yönelik ilgisi artmış ve dijital oyun platformları; oyuncular, takımlar, seyirciler ve ilgili işletmeler açısından gelişmiştir. Bireylerin oyunlar aracılığıyla; kişiliklerinin güçlü ya da zayıf yönleri ve sahip oldukları değerlerinin görülebilmesi söz konusudur. Bu bağlamda dijital oyunların da kişilik özellikleri ve değer yargıları açısından insan davranışlarının açıklanmasında önemli rol oynadığı söylenebilir. Çünkü bireylerin kişilik ve değerleri, dijital oyunlardan etkilenebilir. Çalışmanın amacı dijital oyun oynayan ve dijital oyun oynamayan bireylerin kişilik özellikleri ve temel değer yönelimleri arasındaki farkı ortaya koymaktır. Araştırmanın çalışma grubu, Süleyman Demirel Üniversitesi'nde okuyan 738 öğrenciden oluşmaktadır. Veriler, çevrimiçi anket yöntemiyle toplanmıştır. Veri toplama araçları; Kişisel Bilgi Formu, Lee ve Ashton (2009) tarafından geliştirilen HEXACO-60 Kişilik Envanteri ve Schwartz vd. (2001) tarafından geliştirilen Portre Değerler Anketi'dir. Araştırmanın bulgularına göre dijital oyun oynayanlar, oynamayanlara göre daha dışadönük, sosyal, girişken ve konuşkan bireylerdir. Başarı odaklılardır. Sosyal çevrelerinde saygı kazanmayı arzu ederler. Takım çalışmasına yatkındırlar.
Özet (Çeviri)
Play is a serious action that gives pleasure to people and contributes to their development. It is an integral part of human beings from past to present. This association has evolved into a different dimension with the advancement of technology and digital games have emerged. Today, people's interest in such games has increased and digital game platforms; developed in terms of players, teams, spectators and related businesses. Through games, individuals can see the strengths or weaknesses of their personalities and the values they have. In this context, it can be said that digital games play an important role in the explanation of human behavior in terms of personality traits and value judgments. Because the personality and values of individuals can be affected by digital games. The aim of the study is to reveal the difference between personality traits and basic value orientations of individuals who play digital games and those who do not. The study group of the research consists of 738 students studying at Süleyman Demirel University. Data were collected by online survey method. Data collection tools are; The Personal Information Form, the HEXACO-60 Personality Inventory developed by Lee and Ashton (2009) and the Portrait Values Questionnaire developed by Schwartz et al. (2001). According to the findings of the research, those who play digital games are more extroverted, sociable, challanger and talkative individuals than those who do not. They are success-oriented. They desire to gain respect in their social environment. They are prone to teamwork.