Kişisel verilerin korunması hukuku kapsamında veri sorumlularının aydınlatma yükümlülüğü
Information obligation of data controllers on the personal data protection law
  1. Tez No: 959978
  2. Yazar: SENA YAŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMİLE TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüzde teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte verilerin erişilebilir ve işlenebilir hale gelmesi kişisel verilerin güvenliği konusunu küresel çapta önemli bir mesele haline getirmiştir. Kişisel verilerin korunmasına yönelik hukuki düzenlemeler, bireylerin temel haklarının güvence altına alınmasında kritik bir rol oynamaktadır. Çalışmamızda, kişisel verilerin korunması hakkının tarihi gelişimi ile ulusal ve uluslararası düzeydeki düzenlemeler incelenmiştir. Çalışmamızın ana konusunu veri sorumlusu veya yetkilendirdiği kişi tarafından kişisel verilerin işlenmeye başlamadan önce ilgili kişinin bilgilendirilmesini zorunlu kılan aydınlatma yükümlülüğü oluşturmaktadır. Veri sorumluları, kişisel verilerin işlendiği her aşamada veri sahibine açık, anlaşılır ve kolay erişilebilir bilgiler sunmak zorundadır. İlgili yükümlülük; veri sorumlusu veya yetkilendirdiği kişiye veri sahiplerinin verilerinin nasıl kullanıldığı hakkında bilinçli bir şekilde onay vermelerini temin eden bir sorumluluk yüklerken veri sahiplerinin ise kişisel verilerinin işlenmesi sürecinde özgür iradeleriyle onay verebilmelerini sağlayan bir hak işlevi görmektedir. Çalışmamızda, aydınlatma yükümlülüğünün kim tarafından yerine getirileceği, nasıl, ne zaman yapılacağı gibi usul ve esaslar ele alınmış olup ayrıca bu yükümlülüğün benzer kavramlarla olan ilişkisi incelenmiştir. Son olarak belirtmek gerekir ki kişisel verilerin korunması hukuku esas olarak bireylerin kişisel haklarının güvence altına alınmasına yöneliktir. Bu nedenle veri sorumluları, aydınlatma yükümlülüğünü yerine getirmedikleri hallerde hukuka aykırı veri işleme faaliyetini gerçekleştirmiş ve veri sahibinin kişilik haklarını ihlal etmiş olacaklardır. Kişilik hakkının ihlal edilmesi halinde veri sorumlularının hukuki yaptırımlarla karşı karşıya kalabilecekleri gibi idari para cezası veya 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda yer alan cezai yaptırımlara tabi tutulabilecekleri açıklanarak çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, with the rapid development of technology, data has become more accessible and processable, making the issue of security of personal data an important issue on a global scale. Legal regulations regarding the protection of personal data play a critical role in securing the fundamental rights of individuals. Our thesis examines the historical development of the right to protection of personal data and national and international regulations. The main subject of our study is the obligation to inform the relevant person before the processing of personal data by the data controller or the person authorized by them. Data controllers are obliged to provide clear, understandable and easily accessible information to the data owner at every stage of processing personal data. The relevant obligation imposes a responsibility on the data controller or the person authorized by them to ensure that data owners give conscious consent about how their data is used, while it functions as a right that allows data owners to give their free consent during the processing of their personal data. In our study, the procedures and principles such as who will fulfill the obligation to inform, how and when it will be done are discussed, and the relationship of this obligation with similar concepts is also examined. Finally, it should be noted that the law on the protection of personal data is primarily aimed at securing the personal rights of individuals. Therefore, if data controllers fail to fulfill their obligation to inform, they will have committed an unlawful data processing activity and violated the personal rights of the data owner. The study was concluded by explaining that in the event of a violation of personal rights, data controllers may face legal sanctions, as well as administrative fines or penal sanctions stipulated in the Turkish Penal Code No. 5237.