Zihnî varlık bağlamında görme ve bilme ilişkisi
The relationship between seeing and knowing in the context of mental existence
- Tez No: 959979
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ DERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma Meşşâî gelenekte ve klasik kelam geleneğinde zihnî varlık anlayışının görme ve buna bağlı olarak bilme süreçlerini dikkate alarak elde edilen farklılıkları ortaya koymaktadır. Birinci bölümde İslam filozoflarının ve kelam düşünürlerinin görme teorileri ve buna paralel olarak bilme teorileri ele alındı. Ancak onun öncesinde Meşşâî gelenekte bu süreçlere kaynaklık etmesi sebebiyle Aristoteles'in mevzu hakkındaki görüşleri, kelam geleneğinde ise nefs teorisine kaynaklık etmesi sebebiyle Platon'un görüşleri ele alındı. İkinci bölümde ise birinci bölümdeki idrak süreçlerine atıflarda bulunularak zihnî varlık anlayışlarındaki farklılıklar irdelendi. Meşşâî filozoflar ve kelam düşünürleri iki farklı düşünce sistemini temsil ettikleri için görme-bilme ve zihnî varlık süreçlerini bütünlüklü bir şekilde serdetmek en azından sistemlerine dair birbirlerine yönelttikleri eleştirileri izlemek açısından önem arz etmektedir. Bu çalışmanın neticesinde her iki geleneğin birbirinden farklı çizgilerde duruyor olmalarındaki ana sebep varlık anlayışlarındaki farklılık ve buna paralel olarak bilme anlayışlarında kilit bir noktada duran nefs görüşlerindeki farklılıktır. Dolayısıyla nefsin bilgi elde etmedeki işlevi her iki geleneğin de görme anlayışlarını farklı ölçüde etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
This study reveals the differences in the understanding of mental existence within the Peripatetic tradition and the classical kalām tradition by considering the processes of vision and, consequently, knowledge. In the first chapter, the theories of vision and, in parallel, the theories of knowledge developed by Islamic philosophers and kalām thinkers are examined. However, prior to that, the views of Aristotle—due to his influence on these processes in the Peripatetic tradition—and the views of Plato—due to his influence on the soul theory in the kalām tradition—are discussed. In the second chapter, the differences in the conceptions of mental existence are analyzed with references to the perceptual processes discussed in the first chapter. Since Peripatetic philosophers and kalām thinkers represent two distinct intellectual systems, presenting the processes of vision, knowledge, and mental existence in a comprehensive manner is important, at the very least, for understanding the criticisms they directed at each other's systems. As a result of this study, the main reason why these two traditions stand on distinctly different lines lies in their differing understandings of existence, and accordingly, in the differences in their views of the nafs, which occupy a key position in their conceptions of knowledge. Therefore, the function of the nafs in acquiring knowledge has influenced the understanding of perception in both traditions to varying degrees.