Fibromıyalji sendromu tanısı konulan hastalarda ebeveynlik algısı, aleksitimi ve bağlanma özellikleri
Associations between parenting perceptions, attachment patterns, and alexithymia in patients with fibromyalgia syndrome
  1. Tez No: 960010
  2. Yazar: SELVİ CERAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN TAŞKINTUNA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada Fibromiyalji sendromu tanısı konulan hastalarda erken dönem yaşantılar, ebeveynlik algısı, aleksitimi ve bağlanma özelliklerini incelemek, aralarındaki olası ilişkileri belirlemek amaçlanmıştır. Fibromiyalji sendromu tanısıyla takip edilmekte olan 33 hasta ile kontrol grubu olarak remisyonda romatoid artrit tanısı ile izlenen 30 hasta ve yaş, cinsiyet ve öğrenim durumu açısından eşleştirilmiş bilinen bir hastalığı olmayan 62 birey çalışmaya dâhil edildi. Katılımcılara araştırmacılar tarafından bu tez çalışması için geliştirilmiş Sosyodemografik ve Klinik Veri Toplama Formu, Beck Depresyon Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği, Kısa Form- 36, Young Ebeveynlik Ölçeği, Toronto Aleksitimi Ölçeği ve Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri uygulandı. Fibromiyalji ve romatoid artrit grubunda anksiyete, depresyon ve aleksitimi puanları anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Fibromiyalji grubunda yaşam kalitesinin tüm alanlarda bozulduğu ve olumsuz ebeveynlik algısıyla ilgili puanlarının kontrol gruplarına oranla yüksek olduğu saptanmıştır. Bağlanmanın kaygı ve kaçınma boyutu puanları açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Ebeveynlik algısı ve bağlanma özellikleri gibi etmenlerin aleksitimi ve fibromiyalji gelişiminde, hastalık davranışında önemli rolü olabilir. Bu bulgular ışığında bir psikosomatik görüngü olarak kabul edilebilecek fibromiyalji sendromuna farklı disiplinlerin birlikte yaklaşımı önemlidir. Fiziksel hastalık boyutu ile uğraşıldığı kadar hastalığı başlatmakta ve sürdürmekte rol alan ruhsal nedenlere odaklanmak, gerekli psikoterapi müdahalelerinde bulunmak hastalığın gidişatını olumlu yönde etkileyebilir.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to investigate early childhood experiences, parenting perceptions, alexithymia, and attachment patterns in patients diagnosed with fibromyalgia syndrome (FMS) and to examine the relationships among these variables. The study sample consisted of 33 patients with FMS. The control groups included 30 patients with rheumatoid arthritis (RA) in clinical remission and 62 healthy individuals matched for age, education level, and gender ratio. Participants completed the Sociodemographic and Clinical Data Form, Beck Depression Inventory, Beck Anxiety Inventory, Short Form-36, Toronto Alexithymia Scale, Experiences in Close Relationships Questionnaire, and Young Parenting Inventory The anxiety, depression, and alexithymia scores of both FMS and RA groups were significantly higher compared to healthy controls. There was a significant impairment in eight subscales of the Short Form-36 in FMS-diagnosed patients compared with healthy subjects. The parenting subscale scores of the FMS group were statistically higher than those of the other two groups. There was no significant difference among groups in the scores of avoidance and anxiety attachment dimensions. Perceived parenting and attachment styles may play an important role in the etiology of fibromyalgia and illness behavior. These findings emphasize the need for a multidisciplinary approach to fibromyalgia as a psychosomatic phenomenon. Clinicians should give greater consideration to the psychological factors of the disease, and psychotherapeutic interventions may contribute to a better prognosis.