Nanoteknoloji tabanlı sensörler ve veri analitiği ile akıllı ulaşım sistemlerinin iyileştirilmesi
Improvement of smart transportation systems with nanotechnology-based sensors and data analytics
  1. Tez No: 960012
  2. Yazar: HİLAL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER SUGÖZÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Ulaşım, Computer Engineering and Computer Science and Control, Transportation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Günümüzde kentleşmenin artmasıyla birlikte ulaşım sistemlerinde yaşanan yoğunluk, güvenlik açıkları ve verimsizlik sorunları daha görünür hale gelmiştir. Bu sorunlara çözüm üretmek amacıyla, nanoteknoloji tabanlı sensörlerin kullanımı ve bu sensörlerden elde edilen verilerin analizi giderek önem kazanmaktadır. Bu tez çalışmasında, akıllı ulaşım sistemlerinin etkinliğini artırmak amacıyla nanoteknoloji ile geliştirilen sensörlerin kullanımı ve bu verilerin ileri analitik yöntemlerle değerlendirilmesi ele alınmıştır. Literatürde, karbon nanotüpler, grafen ve kuantum noktaları gibi nanomalzemelerin trafik akışını izleme, araç tanıma ve çevresel koşulları ölçme gibi işlevlerde yüksek hassasiyet sunduğu görülmektedir. Bu bağlamda çalışmada, ulaşım altyapısına entegre edilebilecek düşük enerji tüketimli, uzun ömürlü ve yüksek doğruluk oranına sahip sensör sistemlerinin tasarımı üzerinde durulmuştur. Ayrıca, elde edilen büyük verinin anlamlı bilgiye dönüştürülmesi için makine öğrenmesi tabanlı veri analitiği yaklaşımları tartışılmıştır. Bu kapsamda geliştirilecek sistemlerin trafik kazalarının azaltılması, seyahat sürelerinin kısaltılması ve çevresel etkilerin minimize edilmesine katkı sağlaması hedeflenmektedir. Sonuç olarak, nanoteknoloji destekli akıllı sensörler ve veri analitiği entegrasyonunun, akıllı ulaşım sistemlerinde devrim niteliğinde bir dönüşüm sağlayabileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
With the rapid growth of urbanization, transportation systems are increasingly facing challenges such as congestion, safety risks, and inefficiencies. In response to these issues, the integration of nanotechnology-based sensors and advanced data analytics has emerged as a promising solution. This thesis focuses on enhancing the effectiveness of intelligent transportation systems (ITS) through the implementation of nanoscale sensors and the analytical processing of data collected from these devices. The literature demonstrates that nanomaterials such as carbon nanotubes, graphene, and quantum dots offer high sensitivity in applications like traffic flow monitoring, vehicle detection, and environmental condition measurement. Accordingly, this study emphasizes the design of sensor systems that are low-power, long-lasting, and highly accurate, suitable for integration into transportation infrastructure. In addition, machine learning-based data analytics approaches are explored to derive actionable insights from large-scale transportation data. The proposed framework aims to reduce traffic accidents, shorten travel times, and minimize environmental impacts. Overall, the integration of nanotechnology-enabled sensors with intelligent analytics is expected to deliver a transformative impact on the future of smart mobility systems.