Ofis çalışanlarında vücut farkındalığı ile fiziksel durum ve üst ekstremite fonksiyonelliği arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between body awareness and physical condition and upper extremity functionality in office workers
- Tez No: 960013
- Danışmanlar: PROF. DR. TARIK ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı, ofis çalışanlarında vücut farkındalığı ile üst ekstremite fonksiyonelliği, fiziksel aktivite düzeyi ve ağrı şiddeti arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmaya, Kastamonu ili Azdavay ilçesinde çalışan 70 ofis çalışanı dahil edildi. Çalışma, yaş ortalaması 34,96 ± 8,16 yıl olan, 20 kadın ve 50 erkek üzerinde yürütüldü. Vücut Farkındalık Anketi (VFA) ile vücut farkındalığı, Üst Ekstremite Engellilik Anketi (ÜEEA) ile üst ekstremite fonksiyonelliği, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Form (UFAA-KF) ile fiziksel aktivite düzeyi, Cornell Kas-İskelet Rahatsızlıkları Anketi (CKRA) ile ağrı şiddeti değerlendirildi. Katılımcıların yaşları ile VFA (p=0,127), ÜEEA (p=0,521), UFAA-KF (p=0,078) ve CKRA (p=0,573) skorları arasında istatistiksel anlamlı ilişki tespit edilmedi. Katılımcıların vücut kitle indeksi değeri ile VFA (p=0,677), ÜEEA (p=0,887), UFAA-KF (p=0,934) ve CKRA (p=0,289) skorları arasında istatistiksel anlamlı ilişki tespit edilmedi. Katılımcıların VFA skorları ile ÜEEA (p=0,575), UFAA-KF (p=0,647) ve CKRA (p=0,521) skorları arasında arasında istatistiksel anlamlı ilişki bulunmadı. Katılımcıların ÜEEA skorları ile UFAA-KF skorları arasında orta derecede negatif yönde anlamlı ilişki bulundu (p=0,011; r= - 0,301). Aynı zamanda ÜEEA skorları ile CKRA skorları arasında orta derecede pozitif yönde anlamlı ilişki bulundu (p=0,001; r= 0,393). Katılımcıların VFA (p=0,745) ve CKRA (p=0,056) skorları ile cinsiyete göre karşılaştırılması arasında istatistiksel anlamlı ilişki tespit edilmedi. Katılımcıların ÜEEA (p=0,001) ve UFAA-KF (p=0,018) skorları ile cinsiyete göre karşılaştırılması arasında istatistiksel anlamlı ilişki tespit edildi. Sonuç olarak vücut farkındalığı ile üst ekstremite fonksiyonelliği, fiziksel aktivite düzeyi ve ağrı şiddeti arasında anlamlı ilişki bulunmadı. Vücut farkındalığının emosyonel durum, öznel deneyimler, nöromusküler kontrol, duyu değerlendirmesi gibi vücut farkındalığına etki edebilecek diğer parametrelerle daha büyük bir örneklem grubuyla değerlendirilmesi gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between body awareness and upper extremity functionality, physical activity level, and pain intensity in office workers. The study included 70 office workers working in the Azdavay district of Kastamonu province. The study was conducted on 20 women and 50 men with an average age of 34.96 ± 8.16 years. Body awareness was assessed using the Body Awareness Questionnaire (BAQ), upper extremity functionality was assessed using the Upper Extremity Disability Questionnaire (UEDQ) to assess upper extremity functionality, the International Physical Activity Questionnaire Short Form (IPAQ-SF) to assess physical activity levels, and the Cornell Musculoskeletal Pain Questionnaire (CMPSQ) to assess pain intensity. No statistically significant relationship was found between participants' ages and BAQ (p=0.127), UEDQ (p=0.521), IPAQ-SF (p=0.078), and CMPSQ (p=0.573) scores. No statistically significant relationship was found between participants' body mass index and BAQ (p=0.677), UEDQ (p=0.887), IPAQ-SF (p=0.934), and CMPSQ (p=0.289) scores. No statistically significant relationship was found between participants' BFQ scores and UEDQ (p=0.575), IPAQ-SF (p=0.647), and CMPSQ (p=0.521) scores. A moderately negative significant relationship was found between participants' UEDQ scores and IPAQ-SF scores (p=0.011; r=-0.301). At the same time, a moderately positive significant relationship was found between UEDQ scores and CMPSQ scores (p=0.001; r=0.393). No statistically significant relationship was found between participants' BFQ (p=0.745) and CMPSQ (p=0.056) scores and gender. A statistically significant relationship was found between participants' UEDQ (p=0.001) and IPAQ-SF (p=0.018) scores and gender. In conclusion, no significant relationship was found between body awareness and upper extremity functionality, physical activity level, and pain intensity. We believe that body awareness should be evaluated with a larger sample group in relation to other parameters that may affect body awareness, such as emotional state, subjective experiences, neuromuscular control, and sensory assessment.