Parkinson hastalarında üst ekstremiteye yönelik yapılan video bazlı oyun egzersiz programının etkinliğinin incelenmesi
Investigation of the effectiveness of a video-based game exercise program for the upper extremity in Parkinson's patients
- Tez No: 960015
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK MENEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, Parkinson hastalığı tanısı almış bireylerde video bazlı oyun egzersizlerinin etkinliği değerlendirildi. Çalışmaya toplam 30 birey katıldı ve bu bireyler rastgele şekilde yapılandırılmış egzersiz grubu ile video bazlı oyun egzersiz grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Her iki grup, sekiz hafta süresince haftalık olarak uygulanan yapılandırılmış bir tedavi programına dahil edildi. Tüm bireyler tedavi öncesinde ve sonrasında çeşitli ölçüm araçlarıyla değerlendirildi. Postüral stabilite Becure Balance System, omuz eklem hareket açıklığı ve eklem pozisyon hissi Becure Extremity ROM, üst ekstremite fonksiyonelliği Kol, Omuz ve El Sorunları Anketi (DASH) ve yaşam kalitesi Parkinson Hastalığı Yaşam Kalitesi Anketi (PDQ-39) ile ölçüldü. Tedavi öncesi dönemde tüm parametreler açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, the effectiveness of video-based gaming exercises was evaluated in individuals diagnosed with Parkinson's disease. A total of 30 participants were randomly assigned to either a structured exercise group or a video-based gaming exercise group. Both groups participated in a structured treatment program administered weekly over a period of eight weeks. All participants were assessed using various measurement tools before and after the intervention. Postural stability was measured with the Becure Balance System, shoulder range of motion and joint position sense with the Becure Extremity ROM, upper extremity functionality with the Disabilities of the Arm, Shoulder, and Hand Questionnaire (DASH), and quality of life with the Parkinson's Disease Questionnaire (PDQ-39). There were no statistically significant differences between the groups in any parameters at baseline (p > 0.05). In the structured exercise group, significant improvements were observed in all outcomes except postural stability after the intervention (p < 0.05). The video-based gaming exercise group demonstrated statistically significant improvements across all parameters, which were also found to be greater than those observed in the structured exercise group (p < 0.05). These findings suggest that video-based gaming exercises are more effective than structured methods in the rehabilitation of individuals with Parkinson's disease. Therefore, video-based exercises may serve as an alternative approach in the treatment of Parkinson's disease.