Ortaokul çocuklarında sosyal medya bağımlılığı, saldırganlık ve mental iyi oluş durumlarının belirlenmesi
Determining social media addiction, aggression and mental well-being in middle school children
  1. Tez No: 960014
  2. Yazar: HATİCE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURCAN KOLAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, ortaokul çocuklarında sosyal medya bağımlılığı, saldırganlık ve ruhsal iyilik halini belirlemek amacıyla yapılmıştır Tanımlayıcı ilişkisel türde olan bu araştırma Kasım-Aralık 2024 tarihleri arasında, İstanbul'da bir ortaokulda öğrenim gören 295 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Veriler Tanımlayıcı Anket, Bergen Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği, Warwick-Edinburh Mental İyilik Oluşluk Ölçeği ve Buss-Perry Saldırganlık Ölçeği kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesi bilgisayar ortamından gerçekleştirilmiştir.Öğrencilerin ölçek puanları arasındaki ilişkiyi belirlemek için Pearson Korelasyon analizi, parametrik testlerde, Bağımsız Örneklemler t Testi ve bağımsız gruplarda One Way Anova Testi, bağımsız değişkenleri karşılaştırmak için grup ortalaması ve LSD Testi kullanılmıştır. Araştırma öncesinde öğrencilerden, ailelerinden üniversitenin İl Milli Eğitim Müdürlüğünden ve araştırmanın yürütüleceği okuldan izin alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study was to determine social media addiction, aggression, and mental well-being among middle school students. This descriptive and correlational study was conducted between November and December 2024 with 295 students enrolled in a middle school in Istanbul. Data were collected through face-to-face interviews using the Descriptive Questionnaire, the Bergen Social Media Addiction Scale, the Warwick-Edinburgh Mental Well-being Scale, and the Buss-Perry Aggression Questionnaire. Data analysis was carried out using computer-based statistical software. To determine the relationships between students' scale scores, Pearson correlation analysis was employed. For parametric tests, Independent Samples t-Test and One-Way ANOVA were used. Group means and the LSD test were used to compare independent variables. Prior to the study, permissions were obtained from the students, their parents, the Provincial Directorate of National Education, and the school where the study was conducted.