Kronik hastalığı olan bireylerin deprem sonrası beslenme alışkanlıklarının hastalık yönetimine etkisinde psikolojik iyi oluşun aracı rolü
The mediating role of psychological well-being in the effect of post-earthquake nutrition habits of individuals with chronic diseases on disease management
  1. Tez No: 960017
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL GÖRDES AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bu araştırma, kronik hastalığı olan bireylerin deprem sonrası beslenme alışkanlıklarının hastalık yönetimine etkisinde psikolojik iyi oluşun aracı rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Tanımlayıcı kesitsel tipteki bu çalışma, Kahramanmaraş Pazarcık İlçesi'nde Ekim 2024-Ocak 2025 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırma, 18-64 yaş grubundaki 385 kronik hastalığı olan bireyle gerçekleştirilmiştir. Veriler, Sosyo-Demografik Özellikler Bilgi Formu, Kronik Hastalık Özyönetim Ölçeği, Yetişkin Yeme Davranışı Ölçeği ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Pearson korelasyon analizi ve regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25,0 ve DataBeeg 1.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Katılımcıların Kronik Hastalık Özyönetim Ölçeği'nden aldıkları ortalama puanlar; kendini damgalama 1,88±0,85, damgalamayla baş etme 3,13±0,86, sağlık bakım etkinliği 3,56±1,10 ve tedavi uyumu 3,94±1,06'dır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to examine the mediating role of psychological well-being in the effect of post-earthquake eating habits on disease management in individuals with chronic diseases. Methods: This descriptive cross-sectional study was conducted in Pazarcık District, Kahramanmaraş, between October 2024 and January 2025. The research included 385 individuals aged 18-64 with chronic diseases. Data were collected using the Socio-Demographic Characteristics Information Form, Chronic Disease Self-Management Scale, Adult Eating Behavior Scale, and Psychological Well-Being Scale. Descriptive statistics, Pearson correlation analysis, and regression analysis were used for data analysis. The data obtained in the study were analyzed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 and DataBeeg 1.0 software. Results: The mean scores of the participants from the Chronic Disease Self-Management Scale were as follows: self-stigmatisation 1,88±0,85, coping with stigmatisation 3,13±0,86, health care effectiveness 3,56±1,10 and treatment compliance 3,94±1,06.