Betonarme bina örneğinde bım kullanılabilirliğinin incelenmesi
Examination of bim usability in the example of a reinforced concrete building
- Tez No: 960022
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) ile ilgili hem Türkiye'de hem de dünyada özellikle mimarlık, inşaat mühendisliği ve yapı yönetimi anabilim dallarında inşaat sektöründe artan karmaşıklığa çözüm üretme ihtiyacı doğrultusunda şekillenmiş ve zaman içinde gelişerek ulusal ve uluslararası düzeyde yaygınlaşmıştır. Bu geçiş proje yönetimi, iş gücü koordinasyonu, zaman ve maliyet optimizasyonu gibi kritik süreçlerde yarattığı etkileri analiz etmektedir. İnşaat mühendisliği alanında ise BIM'in entegrasyonuyla birlikte disiplinler arası veri alışverişinin hızlanması, çakışmaların önceden tespit edilerek giderilmesi, sürdürülebilirlik hedeflerine uygun tasarımların daha kolay gerçekleştirilebilmektedir. Bu tez çalışmasında, BIM teknolojisinin inşaat sektörüne sağladığı çok boyutlu katkılar incelenmiştir. Bu kapsamda, inşaat sahasında geleneksel yöntemlerle yapılan hataların BIM tabanlı çakışma analizleri ve dijital modellemeler sayesinde önceden tespit edilerek giderilebildiği örneklerle ortaya konmuştur. Özellikle gerçek maliyet analizlerinin BIM sistemleri aracılığıyla daha şeffaf ve öngörülebilir şekilde gerçekleştirilebildiği gösterilmiştir. Bu amaçla 4D ve 5D BIM uygulamaları ile zaman ve maliyet boyutlarının entegrasyonu değerlendirilmiş ve söz konusu entegrasyonun projelerde verimliliği artırdığı ve bütçe sapmalarını minimize ettiği belirlenmiştir. Ayrıca oluşturulan bir örnek BIM modeli üzerinden yapılan analizle söz konusu dijital modelin gerçek maliyetlere olan yakınlığı karşılaştırmalı olarak incelenmiş ve BIM'in maliyet tahminlerindeki etkinliği ortaya konulmuştur. Bu amaçla gerçekleştirilen tez çalışması toplam dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş bölümü olup, bu konuyla ilgili geçmişte yapılmış olan bazı çalışmalar özetlenmektedir. İkinci bölümde, BIM kavramı ve inşaat sektöründeki yeri verilmektedir. Üçüncü bölümde, 4. ve 5. boyutta BIM teknolojilerinin inşaat sektörüne katkıları bir örnek çalışmayla değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde ise bu tez çalışmasının bütününden çıkartılan başlıca sonuç ve öneriler verilmektedir. Bu son bölümü kaynaklar dizini izlemektedir. Elde edilen bulgular, gerçek maliyet analizlerinin BIM sistemleri aracılığıyla daha şeffaf ve öngörülebilir şekilde gerçekleştirilebildiği ortaya koymaktadır. Bu tez çalışmasının bulgularına göre BIM teknolojisinin sadece inşaat firmalarındaki teknik personeller için değil, tüm meslek grupları tarafından anlaşılabilir kılınması için uygulamalı eğitimlerin ve atölyelerinin arttırılması gerektiği, kamu projelerinde BIM'in zorunlu hale getirilmesi ve BIM süreçlerinin uygulanabilirliğini arttırmak için inşaat firmalarına devlet teşvikleri sağlanması ve Türkiye'deki üniversitelerdeki inşaat ve mimarlık bölümlerinde, BIM tabanlı modelleme ve 4D ve 5D simülasyon derslerinin zorunlu hale getirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Building Information Modeling (BIM) has been shaped in line with the need to produce solutions to the increasing complexity in the construction sector, especially in the departments of architecture, civil engineering, and construction management, both in Turkey and the world, and has developed over time and become widespread at national and international levels. This transition analyses the impacts it creates on critical processes such as project management, workforce coordination, time and cost optimization. In the field of civil engineering, with the integration of BIM, interdisciplinary data exchange has accelerated, clashes can be detected and eliminated in advance, and designs in line with sustainability goals can be realized more easily. In this thesis, the multidimensional contributions of BIM technology to the construction sector have been examined. In this context, it has been demonstrated with examples that errors made with traditional methods in the construction site can be detected and eliminated in advance thanks to BIM-based clash analyses and digital modeling. In particular, it has been shown that real cost analyses can be performed more transparently and predictably through BIM systems. For this purpose, the integration of time and cost dimensions with 4D and 5D BIM applications has been evaluated and it has been determined that the said integration increases efficiency in projects and minimizes budget deviations. In addition, the closeness of the said digital model to real costs has been comparatively examined with the analysis made on a sample BIM model created and the effectiveness of BIM in cost estimations has been revealed. The thesis study carried out for this purpose consists of four chapters in total. The first chapter is the introduction section and summarizes some previous studies on this subject. The second chapter provides the concept of BIM and its place in the construction sector. In the third chapter, the contributions of BIM technologies in the 4th and 5th dimensions to the construction industry were evaluated with a case study. The fourth chapter provides the main conclusions and recommendations derived from the entirety of this thesis study. This last section is followed by the references index. The findings obtained reveal that real cost analyses can be performed more transparently and predictably through BIM systems. According to the findings of this thesis study, it is recommended that practical training and workshops should be increased in order to make BIM technology understandable not only to technical personnel in construction companies but also to all professional groups, that BIM should be made mandatory in public projects and that government incentives should be provided to construction companies to increase the applicability of BIM processes, and that BIM-based modeling and 4D and 5D simulation courses should be made compulsory in construction and architecture departments in universities in Türkiye.