Investigation on the bioactive properties and functional applications of Ficus carica linn leaves
Ficus carica linn yapraklarının biyoaktif özelliklerinin ve fonksiyonel uygulamalarının incelenmesi
  1. Tez No: 960030
  2. Yazar: PELİN YILMAZ ÇETİNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELMA ÖZBEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Ficus carica Linn (FCL) yaprakları, zengin biyoaktif bileşenleri ve farmakolojik özellikleri ile bilinmektedir. Bu çalışmada, kurutma optimizasyonu, gıda ambalajı ve kemik doku mühendisliği gibi çeşitli uygulamalar için incelenmiştir. FCL yapraklarının mikrodalga ile kurutulması, raf ömrünü uzatmak ve farklı endüstrilerde kullanımını artırmak amacıyla araştırılmıştır. Çalışma, farklı kurutma koşullarını analiz ederek, kuruma kinetiklerinin en iyi şekilde Page modeli ile açıklandığını göstermiştir. Daha yüksek mikrodalga gücü seviyeleri, nem yayılabilirliğini, kurutma verimliliğini ve biyoaktif bileşenlerin korunmasını iyileştirirken, renk ve rehidrasyon gibi kalite parametrelerinde herhangi bir olumsuz değişiklik gözlemlenmemiştir. Ekolojik gıda ambalajı geliştirme çalışmaları kapsamında, kitosan bazlı filmler Ficus carica Linn yaprak ekstresi (FCLE) ile güçlendirilmiştir. FCLE'nin eklenmesi, filmlerin şişme, çözünürlük ve antioksidan özelliklerini artırırken, mekanik bütünlüğünü korumuştur. Bu biyolojik olarak parçalanabilir filmler, petrol bazlı plastik ambalajlara sürdürülebilir bir alternatif sunmaktadır. Bunun yanı sıra, FCLE, kemik doku mühendisliği uygulamalarında kullanılmak üzere kitosan-hidroksiapatit (CS-HAp) iskelelerine entegre edilmiştir. Elde edilen iskeleler, yüksek gözeneklilik, mekanik stabilite ve geliştirilmiş antioksidan ve antimikrobiyal özellikler sergilemiştir. Özellikle, hücre proliferasyonunu destekleyerek sitotoksik etkilere neden olmamış ve süngerimsi kemik rejenerasyonu için uygun bulunmuştur. Genel olarak, bu bulgular FCL yapraklarının sürdürülebilir materayl geliştirme, gıda koruma ve biyomedikal uygulamalardaki potansiyelini vurgulamakta olup daha fazla araştırma ve ticari kullanım için önemli bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ficus carica Linn leaves (FCL) have been known with its rich bioactive compounds and pharmacological properties. In the present study it has been explored for various applications, including drying optimization, food packaging, and bone tissue engineering. Microwave drying of FCL was investigated to extend their shelf life and enhance their usability in various industries. The study analyzed different drying conditions, showing that the Page model best described the drying kinetics. Higher microwave power levels improved moisture diffusivity, drying efficiency, and the preservation of bioactive compounds without compromising quality parameters such as color and rehydration. In the development of eco-friendly food packaging, chitosan-based films were enhanced with Ficus carica Linn leaf extract (FCLE). The incorporation of FCLE improved film swelling, biodegredability and antioxidant properties while maintaining mechanical integrity. These biodegradable films present a sustainable alternative to petroleum-based plastic packaging. Additionally, FCLE was incorporated into chitosan-hydroxyapatite (CS-HAp) scaffolds for bone tissue engineering applications. The scaffolds demonstrated high porosity, mechanical stability, and enhanced antioxidant and antimicrobial properties. Notably, they promoted cell proliferation without cytotoxic effects, making them suitable for cancellous bone regeneration. Overall, these findings highlight the potential of FCL for sustainable material development, food preservation, and biomedical applications, paving the way for further research and commercial utilization.