18-49 yaş grubundaki kadınların Human Papilloma Virüsü (HPV) farkındalık ve aşılanma durumlarının belirlenmesi
Determination of Human Papilloma Virus (HPV) awareness and vaccination status of women in the 18-49 age group
- Tez No: 960031
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHE KIZILKAYA BEJİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
HPV, servikal kanser başta olmak üzere diğer kanser türlerine de neden olabilen tüm ülkeleri ilgilendiren önemli bir sağlık sorunudur. Araştırma, 18-49 yaş grubundaki kadınların Human Papilloma Virüsü (HPV) farkındalık ve aşılanma durumlarının belirlenmesi amacıyla yapıldı. Biruni Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve Acıbadem Bakırköy Hastanesine Eylül 2024- Ocak 2025 arasında başvuran 18-49 yaş arasındaki araştırmaya katılmayı kabul eden 319 kadın ile gerçekleştirildi. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Aşılanma ve Human Papilloma Virüsü (HPV) Bilgisi Ölçeği (The VaccinaTion & Hpv Knowledge (THinK)) kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemiyle elde edildi. Araştırmaya katılan kadınların %41.5'inin lisans düzeyinde eğitim almış olduğu, %57.9'unun evli, %90.6'sının HPV aşısı olmadığı görüldü. Kadınların Aşılama ve HPV Bilgisi Ölçeğine ilişkin ortalama puanı 55.20±9.38 (min-maks.: 21-65) olduğu tespit edildi. Aşılar Hakkında Genel Bilgi alt boyutuna ilişkin ortalama puanın 22.10±3.34 (min-maks.: 10-25) olduğu, HPV Enfeksiyonu Hakkında Genel Bilgi alt boyutuna ilişkin ortalama puanı 20.79±4.98 (min-maks.: 5-25) olduğu, HPV'ye Karşı Aşılanmaya Yönelik Tutum alt boyutuna ilişkin ortalama puanı 13.31±3.56 (min-maks.: 3-15) olduğu belirlendi. Araştırmaya katılan kadınların aşılama ve HPV bilgisi düzeylerinin yaş, eğitim durumu, medeni durum değişkenlerine göre farklılaştığı saptandı. HPV farkındalığının kazandırılmasında ve aşılanma sürecinde hemşirelere önemli görevler düşmektedir. HPV ve HPV aşısı konusunda tüm topluma, özellikle adolesanlara eğitimler verilmesi önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
HPV is a significant public health issue concerning all countries, as it can lead to cervical cancer as well as other types of cancer. This study was conducted to determine the awareness and vaccination status of women aged 18–49 regarding Human Papilloma Virus (HPV). It was carried out with 319 women aged 18–49 who applied to Biruni University Faculty of Medicine Hospital and Acıbadem Bakırköy Hospital between September 2024 and January 2025 and agreed to participate in the study. Data were collected through face-to-face interviews using the Personal Information Form and the Vaccination and Human Papilloma Virus (HPV) Knowledge Scale (The VaccinaTion & HPV Knowledge (THinK)). It was found that 41.5% of the participating women had undergraduate-level education, 57.9% were married, and 90.6% had not received the HPV vaccine. The women's average score on the Vaccination and HPV Knowledge Scale was found to be 55.20±9.38 (min-max: 21– 65). The average score for the subdimension General Knowledge About Vaccines was 22.10±3.34 (min-max: 10–25), the average score for the subdimension General Knowledge About HPV Infection was 20.79±4.98 (min-max: 5–25), and the average score for the subdimension Attitude Toward Vaccination Against HPV was 13.31±3.56 (min-max: 3–15). It was determined that the levels of vaccination and HPV knowledge among the participating women varied according to age, education level, and marital status. Nurses have important roles in increasing HPV awareness and in the vaccination process. It is crucial to provide education about HPV and the HPV vaccine to the entire population, especially adolescents.