Elektrikli araçların güç aktarma organlarının enerji verimliliğinin incelenmesi
Energy efficiency investigation of power trains of electric vehicles
  1. Tez No: 960043
  2. Yazar: HÜSEYİN YETİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Elektrikli araçların toplam binek araç satışları içindeki payının büyümesi gün geçtikçe artmaktadır ve 2030'a kadar çok büyük bir pazar segmenti olması beklenmektedir. Bununla birlikte daha yüksek aktarma organı maliyetleri sınırlı sürüş menzili, konfor, yüksek hız gibi bazı mevcut sınırlamalar elektrikli araç popülaritesini azaltmaktadır. Bu çalışma içerisinde elektrikli araçların güç aktarma organındaki enerji verimliliğinin ne derece gerekli olduğu, elektrikli araçlarda kullanılan şanzıman çeşitleri ve çalışma prensipleri incelenmiştir. Aktarma organlarındaki enerji verimliğinin daha iyi anlaşılması için, elektrik motorları ve bataryalar ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Enerji tüketimleri kapsamlı bir şekilde literatür değerlendirmesi ile kıyaslanarak, gelecekte üretilecek yeni tip elektrikli araçların bataryadan tekerleğe kadar olan bütün ekipmanlarında enerji tüketimini iyileştirmeyi hedeflemektedir. Günümüzde elektrikli araçlarda yaygın olarak tercih edilen sabit dişli oranlı şanzıman sistemlerine alternatif çözümler üzerine yapılan çalışmalar dikkat çekmektedir. İncelenen literatür araştırmaları sonucunda elektrikli araçlarda şanzıman kullanımının enerji verimliliği açısından mutlak bir gereklilik taşımadığını, ancak optimize edilmiş vites sistemlerinin performans ve enerji kullanımında belirgin iyileşmeler sağlayabileceğini ortaya koymuştur. Özellikle elektrik motorlarının karakteristik özelliklerine uyumlu olarak tasarlanacak yenilikçi şanzıman teknolojilerinin, menzil ve sürüş dinamiklerini artırarak enerji tasarrufunu kritik seviyelere getireceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The growth of the share of electric vehicles in total passenger vehicle sales is increasing day by day and is expected to become a very large Sunday segment by 2030. However, higher powertrain costs, limited driving range, comfort, high speed, such as some existing limitations reduce the popularity of electric vehicles. In this study, the degree to which the energy efficiency of electric vehicles in the powertrain is necessary, the types of transmissions used in electric vehicles and their working principles were examined, and electric motors and batteries were discussed in detail in order to better understand the energy efficiency in the powertrain. By comparing the energy consumption with the literature evaluation in a comprehensive manner, it aims to improve the energy consumption in all the equipment from the battery to the wheel of the new types of electric vehicles to be produced in the future. Today, studies on alternative solutions to fixed gear ratio transmission systems, which are widely preferred in electric vehicles, have attracted attention. As a result of the literature reviewed, it has been revealed that the use of gearboxes in electric vehicles is not an absolute necessity in terms of energy efficiency, but optimized transmission systems can provide significant improvements in performance and energy use. It is predicted that innovative transmission technologies, which will be designed especially in accordance with the characteristics of electric motors, will bring energy savings to critical levels by increasing range and driving dynamics.