İdiopatik skolyozu olan hastalarda Schroth best practice egzersizlerinin kasların biyomekanik özelliklerine etkisi
The effect of Schroth best practice exercises on the biomechanical properties of muscles in patients with idiopathic scoliosis
  1. Tez No: 960044
  2. Yazar: NUR KESKİN YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇİN AKÇAY, DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma idiyopatik skolyozu (İS) olan hastalarda Schroth Best Practice egzersizlerinin kasın biyomekanik özellikleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla planlandı. Çalışmamıza katılmaya gönüllü olan 10-30 yaş arasında, Cobb açısı 10֯ -50֯ olan 20 adölesan idiyopatik skolyozu olan birey katılmıştır. Egzersiz uygulamaları öncesi, sırası ve sonrasında kas tonusu, sertlik (stiffness), gevşeme süresi (relax), creep (sünme) ve elastikiyet (decr) gibi parametrelerin değerlendirilmesinde MyotonPro cihazı kullanılmıştır. Çalışmamıza demografik bilgi formu kapsamında katılımcıların yaş, cinsiyet, kilo, boy, kronik hastalıkların varlığı, ilk tanı aldıkları yaş, egzersiz alışkanlıkları, aldığı tedaviler, korse kullanımı, cerrahi öyküsü vb sorgulandı. Röntgen üzerinden kemik maturasyonu için risser bulgusu ve eğriliğin Cobb açısı belirlendi. Egzersize karar verebilmek için eğriliğin paterni Genişletilmiş Lehnert Schroth sınıflamasına göre belirlendi, tedavi öncesi ve sonrası gövde rotasyon açısı skolyometre ile ölçüldü. 50X, Door Handle, Kas Silindiri, Frog On The Pond egzersizleri ve düzeltilmiş ve gevşek pozisyonda oturma ve ayakta durmada egzersiz öncesi sırası ve sonrasında kasın biyomekanik özellikleri tonus, sertlik (stiffness), decr (elastisite), creep (sünme), gevşeme süresi (relax) değerlerinde anlamlı değişiklikler gözlemlendi. Her bir egzersizin farklı kas gruplarını ve biyomekanik parametreleri çeşitli şekillerde etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to determine the effect of Schroth Best Practice exercises on the biomechanical properties of muscles in patients with Idiopathic Scoliosis (IS). Twenty adolescents with idiopathic scoliosis aged between 10 and 30, with a Cobb angle of 10° - 50°, voluntarily participated in our study.The MyotonPro device was used to evaluate parameters such as muscle tone, stiffness, relaxation time, creep, and elasticity before, during, and after exercise applications. In our study, participants were questioned about their age, gender, weight, height, presence of chronic diseases, age at first diagnosis, exercise habits, treatments received, use of corsets, surgical history, etc., as part of the demographic information form.The Risser sign was determined through X-ray for bone maturation and the Cobb angle of the curvature was established. To decide on exercise, the pattern of the curvature was determined according to the Expanded Lehnert Schroth classification, and the trunk rotation angle was measured with a scoliometer before and after treatment. It has been determined that each exercise affects different muscle groups and biomechanical parameters in various ways.