Siyasal parti seçmenlerinin nitelikleri ve siyasal katılımları
The Caracteristic and political participation of voters
  1. Tez No: 96006
  2. Yazar: OSMAN ALACAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERKUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 397
Özet
ÖZET Siyasal Parti Seçmenlerinin Nitelikleri ve Siyasal Katılımları üzerine yapılan bu çalışmada, Milbrath'ın siyasal katılım ölçütü esas alınmış, görüşme yapılan 659 deneğin bunlara ilişkin görüşleri belirlenmiş, katılım şekillerinden her birinde önemli görülen üç düzey katılım ile deneklerin bireysel ve toplumsal nitelikleri arasında bağıntı çözümlemesi yapılmıştır. Daha sonra deneklerin parti taraftarlığı, bireysel ve toplumsal nitelikleri, siyasal katılım şekilleri, siyasal olay ve olgulara ilişkin görüş ve düşünceleri belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmada esas alman katılım şekillerinden deneklerin oy verme düzeyindeki katılımı % 96,7, miting ve toplantılara katılma eylemini %50, bir Siyasal partiye üye olma düzeyindeki katılımı ise %18,1 oranında gerçekleştirdikleri tespit edilmiştir. Çalışmada Parti Taraftarı olarak; %3,9 ANAP'h, %19,7 BBP'li, %10,6 CHP' li, %5,8 DSP' li, % 5,3 DYP' li, % 25,8 FP' li, %10,6 MHP' li ve % 14,9 Hiçbir partinin taraftan olmayan birey tespit edilmiştir. ANAP'h seçmenlerin tespit edilen bireysel ve toplumsal niteliklerinden bazıları şunlardır: Cinsiyet olarak 2/3 'si Erkek, 45-54 yaş aralığında bulunduktan, meslek olarak ağırlığını esnaf ve tüccarlann oluşturduğu, eğitim seviyelerinin lise düzeyinde olduğu, 400 milyondan fazla gelirleri bulunduğu belirlenmiştir. ANAP'h seçmenlerin % 4'ü kendini alevi, % 73 'ü demokrat-laik, % 15 'i İslamcı olarak tanımlamıştır. BBP'li seçmenlerin tespit edilen bireysel ve toplumsal niteliklerinden bazılan şunlardır: Cinsiyet olarak 1/2' si Erkek, 35-44 yaş aralığında aralığında bulunduklan, meslek olarak ağırlığını işçi ve ev hanımlannm oluşturduğu, eğitim seviyelerinin lise düzeyinde olduğu, 151-200 milyon arasında gelirleri bulunduğu belirlenmiştir. BBP'li seçmenlerin % 0,8'i kendini alevi, 60'ı milliyetçi-muhafazakar, % 30'u İslamcı olarak tanımlamıştır. CHP'li seçmenlerin tespit edilen bireysel ve toplumsal niteliklerinden bazılan şunlardır: Cinsiyet olarak 1/2' si Erkek, 25-34 yaş aralığında aralığında bulunduklan, meslek olarak ağırlığını işçi ve memurlann oluşturduğu, eğitim seviyelerinin Use düzeyinde olduğu, 201-250 milyon arasında gelirleri bulunduğu belirlenmiştir. CHP'liseçmenlerin % 68'i kendini alevi, 54'ü demokrat-laik, % 44'ü sol-sosyal demokrat olarak tanımlamıştır. DSP'li seçmenlerin tespit edilen bireysel ve toplumsal niteliklerinden bazıları şunlardır: Cinsiyet olarak 1/2' si Erkek, 35-44 yaş aralığında aralığında bulundukları, meslek olarak ağırlığını esnaf ve tüccarların oluşturduğu, eğitim seviyelerinin lise düzeyinde olduğu, 201-250 milyon arasında gelirleri bulunduğu belirlenmiştir. DSP'li seçmenlerin % 29'u kendini alevi, 68'i demokrat-laik, % 32'si sol-sosyal demokrat olarak tanımlamıştır. DYP'li seçmenlerin tespit edilen bireysel ve toplumsal niteliklerinden bazıları şunlardır: Seçmenlerinin Cinsiyet olarak 3/5'ü Kadın, 35-44 yaş aralığında aralığında bulundukları, meslek olarak ağırlığını esnaf ve tüccarların oluşturduğu, eğitim seviyelerinin ilkokul düzeyinde olduğu, 301-400 milyon arasında gelirleri bulunduğu belirlenmiştir. DYP'li seçmenlerin % 29'u kendini alevi, 48'i milliyetçi-muhafazakar, yine % 48'i demokrat-laik olarak tanımlamıştır. FP'li seçmenlerin tespit edilen bireysel ve toplumsal niteliklerinden bazıları şunlardır: Seçmenlerinin Cinsiyet olarak 2/3 'sini Erkeklerin oluşturduğu, 25-34 yaş aralığında aralığında bulundukları, meslek olarak ağırlığını işçilerin oluşturduğu, eğitim seviyelerinin ilkokul-lise düzeyinde olduğu, 151-200 milyon arasında gelirleri bulunduğu belirlenmiştir. FP'si seçmenlerin % 3'ü kendini alevi, % 10'u milliyetçi- muhafazakar, yine % 70 'i İslamcı olarak tanımlamıştır. MHP'li seçmenlerin tespit edilen bireysel ve toplumsal niteliklerinden bazıları şunlardır: Taraftarlarının Cinsiyet olarak 3/4'ü erkek, 35-44 yaş aralığında aralığında bulundukları, meslek olarak ağırlığını işçilerin oluşturduğu, eğitim seviyelerinin lise düzeyinde olduğu, 201-250 milyon arasında gelirleri bulunduğu belirlenmiştir. MHP'li seçmenlerin % 1,4'ü kendini alevi, 88'i milliyetçi-muhafazakar, yine % 8'i demokrat- laik olarak tanımlamıştır. Bu veriler ışığında Türkiye'de siyasetin halen“erkeklere”özgü bir uğraş olarak algılandığı, katılım davranışında aile geleneğinin ve ideolojik düşüncelerin etkili olduğu, bireylerin parti tercihlerinde ağırlıklı etkenin ideolojik yaklaşımlar olduğu ve aynı ideolojinin temsilcisi olan partiler arasında geçişin kolay gerçekleştiği, siyasal kutuplaşmanın temelinde de yine ideolojik kamplaşmalar bulunduğu söylene bilir. XIII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study which is made to determine the caracteristic and political participation of voters, is based and on Milbrath's political participation concept. In the researh, 659 samples were selected and tried to be defined the thoughts of voters on the related subjects. In each participation level, the relation shipbetween the most important particioation topics and individual and social caracteristics of voters was determined. Afterwards advocacy individual and social caracteristic, types of political participation, opinions on political events and facts of voters were tried to be determined. In the view of participational attitudes, it is seen that peoples participate to elections with 96,7 %, to the meetings 50 % and membership to the political parties with 18,1 %. In the study, it is established that 3.9 % of people supports ANAP, 19.7 % BBP, 10.6 % CHP, 5.8 %DSP, 5.3 % DYP, 25.8 % FP, 10.6 % MHP. The percent of non-partisan people is 14.9 %. The most important points of individual and social caracteristics of people supporting ANAP; 2/3 of supporters are men and between ages of 45-54. Professions of them are mainly trademens and merchants. Their average income overcomes 400 million. They have generally high school graduation. 4 % of supporters define themselwes as Alaouite, 73 % as democrat and secular and 15 % as Islamic. The most important points of individual and social caracteristics of people supporting BBP; Vi of supporters are men and between ages of 35-44. Professions are mainly from workers and house wife. They are generally high school graduation, earn 151-200 million montly. 0,8 % of supportes define themselves as Alaouite, 60 % as nationalist conservative and 30 % as Islamic. The most important points of individual and social caracteristics of people supporting CHP; Vz of supporters are men and ages are between 25 and 34. Professions mainly are composed of workers and officers. They are generally high school graduation earn 201-250 million montly. 68 % of supporters define themselves as Alaouite, 54 % democrat-secular and 44 % as social democrat. The most important points of individual and social caracteristics of people supporting DSP; lA of supporters are men and ages varies between 35-44. Profeesions are intensively composed of tradesmans and merchants. They are generally high school XIVgraduational, earn 201-250 million monthl. 29 % of supporters define themselves as Alaouite, 68 % democrat-secular and 32 % social democrat. The most important points of individual and social caracteristics of people supporting DYP; 3/5 of supporters are women and ages varies between 35-44. Professions are mainly composed of tradesmans and merchants. They are generally primary schooll graduation, earn 301-400 millon montly. 29 % of supporters define themselves as Alaouite, 48 % as nationalist-conservative and 48 % as democrat-secular. The most important points of individual and social caracteristics of people supporting FP; 2/3 of supporters are men and ages varies between 25-35. Professions are mainly consist of workers. They are generally primary-high school graduation, earn 151-200 million monthly. 3 % of supporters define themselves as Alaouite and 10 % as national conservative and 70 % as Islamic. The most important points of individual and social caracteristics of people supporting MHP; 3A of supporters are men and ages varies between 35-44. Professions are mainly corsist of workers. They are generally high school graduation, earn 201-250 million montly. Va of supporters define themselves Alaouite, 88 % national-conservative and 8 % democrat-secular. In the ligh of informations given abov, it can be strongly asserted that political issues in Turkey is perceived as an occupation pecular to men and family tradition and ideological thoughts are effective in participation attitudes. Party choise of individuals are effected by ideology and transition between parties which have the similar ideolog is being realized easily. In the base of political polarization takes place ideological polarization. XV