Internet yoluyla pazarlama ve Türkiye'de web sitesi olan bazı firmalar üzerine bir uygulama
Marketing on the internet and an application on some firms web site in Turkey
  1. Tez No: 96005
  2. Yazar: MUSTAFA GÜLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MAHİR NAKİP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 350
Özet
Internet hizmet ve uygulama araçları olarak bilinen; WWW, elektronik posta, haber gurupları, tartışma gurupları, anında mesaj, sohbet, posta listeleri işletmelerin pazarlama faaliyetlerini etkilemektedir. Bir pazarlama aracı olarak WWW, doğrudan satış, reklâm, müşteri desteği, pazar araştırması, elektronik ticaret ve uluslararası pazarlama alanlarında işletme amaçlı olarak şirketlerce kullanılmaktadır. Internet özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler olmak üzere tüm şirketlere uluslararası pazar ve kaynak bulma konusunda büyük fırsatlar sunar. Internet yoluyla pazarlama ve Türkiye'de web sitesi olan bazı firmalar üzerine bir uygulama' adım taşıyan bu tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; Internet, Internet hizmetleri ve uygulamaları, Intranet, Extranet Internet'in Türkiye ve dünyadaki gelişimi ve bazı Internet hizmet araçlarından (tartışma üsteleri, haber grupları, ftp, e-posta, www gibi) bahsedilmiştir. İkinci bölümde, doğrudan pazarlama aracı olarak Internet değerlendirilmektedir. Bununla beraber, Internet pazarlama plânı, Internet'in pazarlamaya etkileri ve Internet yoluyla pazarlama tartışılmaktadır. Ayrıca, Internet'in pazarlama karmasına (dört Fye) olan etkileri incelenmektedir, internette mal veya hizmetlerin özellikleri (marka, kalite, moda, müşteri hizmetleri ve desteği gibi) araştırılmaktadır. Internet'te fiyat ve dağıtım kanalları kararlan da tartışılmaktadır. Tüm bunların yam sıra Internet üzerinde; satış geliştirme, reklâm, kişisel satış ve halkla ilişkiler (PR) kavramları incelenmektedir. Son bölümdeyse, Türkiye'de web sitesi olan bazı firmalar üzerine bir uygulama yapılmıştır. Anket yöntemiyle toplanan bu araştırmanın verileri, Faktör Analizi, Varyans analizi gibi istatistiksel analizlerden yararlanılarak değerlendirilmiştir. Firmalar, Web sitelerini sırasıyla; bilgi temini, haberleşme, eğitim ve elektronik ticaret alanında kullanmaktadır. Internet üzerinden satış, reklâm, halkla ilişkiler, ürün taşanım, marka imajı, müşteri desteği ve promosyon faaliyetleri giderek artmaktadır. Sonuç olarak; Internet1 in uygulama alam her geçen gün gelişmektedir. Bu gelişmelere ilk ayak uyduran ve fırsatları iyi değerlendiren firmalar geleneksel firmalara karşı çok büyük bir avantaj sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
As a known Internet services tools and applications; WWW, electronic mail, news groups, usenet, mailing list, instant messenger, chat etc. has been effected marketing operations of business. WWW is the most popular application on the Internet. As a marketing tool www is been used for many diversified business purposes including direct sales, advertisement, customer support, market research, electronic commerce, international marketing etc. Internet offers big opportunities for all companies, especially for small and medium-sized organizations, looking to market their products and resources internationally. This thesis that name is 'Marketing on the Internet and Applications on Some Firms' Web Site in Turkey' consist of three parts. In the first part; Internet, applications and services of the Internet, Intranet, Extranet, development of Internet in Turkey and the world and, some Internet service tools (usenet, newsgroups, ftp, e- mail, www etc.) had been described. In the second part, Internet as a direct marketing medium was assessed. However, Internet marketing planning, effects of Internet on marketing and, marketing on the Internet were discussed. In addition, effects on marketing mix (four P's) of the Internet were studied. The features of goods and services on the Internet ( as brand, quality, fashion, customer services and support in the Internet) were examined. Besides, decisions of price and marketing channels on the Internet were discussed. Furthermore, as sales promotion, advertisement, personal selling and public relations (PR) on the Internet were studied. In the last part, applications on some firms' web site in Turkey were analyzed. The data of this research which were obtained by questionnaire has been tested -as factor analysis, variance analysis- by using statistically multilevel analysis. Firms have used in area of information, communication, education and, electronic commerce. Sales, advertising, public relations, product design, brand image, customer support and promotion on the Internet is on the rise increasingly. As a result of statistically analysis, the potential applications of the Internet are being expanded everyday and companies which are the first to exploit these opportunities will have a tremendous advantage over their more traditionally oriented competitors.