Sanayinin finansmanında mali piyasaların yeri ve önemi
The Part and importance of financialmarkets inthe financing of industry
- Tez No: 96007
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ASIM ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Günümüzde sanayi işletmeleri yöneticileri birçok sorunla karşılaşmaktadır. Bu sorunların en önemlisi finansmandır. Finansman, sanayi işletmelerine bir takım firsatlar sunduğu gibi, faaliyetleri kısıtlayıcı bir takım tehlikeleri de beraberinde getirmektedir. Sanayi işletmelerinin ekonomik hayatta başarılı olmaları finansman firsat ve tehditlerini teşhis ve analiz etmeleri ile mümkün olabilir. Bu ise, mali piyasaların fonlarının sanayi işletmelerinde kullanılmasıyla gerçekleşir. Finans piyasalarında bankalar ve sermaye piyasası ağırlıklı modeller yer almaktadır. Finans piyasalarının yapısının incelenmesi sanayinin finansmanında önemli bir unsurdur. Sanayileşme sürecinde gelişmiş finans piyasalarına ve bu piyasalardaki amaç çeşitliliğine ihtiyaç duyulmaktadır. Çalışmamızın önemli bir kısmı teorik yapıdan oluşmaktadır. Bunun yanında uygulamaya yönelik kısmına da yer verilmiştir. Teorik bölümde, mali piyasaların tanımı, özellikleri, tarihi gelişimi, sanayinin finansman kaynaklan, mali piyasaların önemi incelenmiştir. Bilhassa bankaların ve sermaye piyasasının önemi üzerinde ayrıntılı bilgi verilmiştir. Uygulamalı bölümde ise mali piyasalara, firma yöneticilerinin yaklaşımlarının araştırılması için bir anket formu düzenlenerek alan araştırması yapılmıştır. Bu tesbitler yapıldıktan sonra hazırlanan ankete verilen cevaplar doğrultusunda değerlendirmeler yapılmış ve bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Mondays, the managers of industry organizations have met with a lot of troubles. The most important of these troubles is financing. Financing, as it presents some chances to industry organisation bringssome dangerous which limits the operations with it. It may be possible the industry organisations to be successfulland to analyze the thicats and chance about financing. That is realised by the financial funds are use in the industry organisations. Banks in financial markets and model weighted capital markets takes place. Investigation of the structure of the financial markets is an important concept in industrial financing. Beyond inustrilazation, developped financial markets and objectives are required. An important part of our study is theorical. Besides, the part of application is also available. In, theoritical part, the defination of financial market, characteristics, historical development, the main resources of industrial capital, and the importance of financial markets are investigated. The importance of banks and the financial markets are moinly emphosized. Tn the applied part, in application, a questionnaire is prepared in order to search the approach of the company monogers through financial markets. After the collection of the required data, towards the answers given to the questions, some estimations and analysis are made and necemary solution and treatments are prescribed.