Bitkisel ketojenik beslenme ve aralıklı orucun eş zamanlı uygulanmasının (Ketoflex 12/3) parkinson motor ve non-motor semptomlar üzerinde etkisi
The effect of concurrent intervention of a plant-based ketogenic diet and intermittent fasting (Ketoflex 12/3) on motor and non-motor symptoms of Parkinson's disease
  1. Tez No: 960084
  2. Yazar: BEYZA TAĞRAF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFÜ HANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nöroloji, Nutrition and Dietetics, Neurology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Parkinson hastalığı (PH), başta motor semptomlarla karakterize olan, progresif nörodejeneratif bozukluktur. Bu çalışma, standart medikal tedaviye ek olarak Ketoflex 12/3 protokolüne dayalı bireyselleştirilmiş beslenme müdahalesinin Parkinson hastalarındaki motor ve non-motor semptomlara etkilerini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmaya Parkinson tanılı 40 birey dahil edilmiş, katılımcılar rastgele olarak müdahale ve kontrol gruplarına ayrılmıştır. Tüm bireyler inflamatuar, glikotoksik, toksik ve vasküler biyotiplere göre sınıflandırılmıştır. Müdahale grubuna düşük glisemik indeksli, ketojenik prensiplere uygun, inflamatuar etkilerden arındırılmış ve aralıklı oruç içeren bitkisel temelli bir diyet uygulanmıştır. Altı aylık müdahale sürecinin başında ve sonunda MMSE, ADL, IADL, UPDRS Bölüm 3, GDÖ, SAS, PİKDÖ, Bristol, UM-PDHQ ve Epworth uykululuk ölçekleriyle değerlendirmeler gerçekleştirilmiştir. Müdahale grubunda UPDRS, SAS, ADL ve IADL, Bristol skorlarında istatistiksel olarak anlamlı iyileşmeler saptanmıştır (p0,05). Spearman korelasyon analizleri, özellikle inflamatuar biyotipe sahip bireylerde ADL ve UPDRS skorlarıyla negatif yönlü anlamlı ilişkiler ortaya koymuştur. Bulgular, Ketoflex 12/3 protokolüne dayalı bireyselleştirilmiş beslenme yaklaşımının Parkinson hastalarında hem motor hem de belirli non-motor semptomlar açısından iyileşmeye katkı sağlayabileceğini ve yaşam tarzı temelli müdahalelerin hastalık yönetiminde bütüncül yaklaşımlarla birleştirilmesinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Parkinson's disease's (PD) a progressive neurodegenerative disorder primarily characterized by motor symptoms. This study was conducted to examine the effects of a personalized dietary intervention based on the KetoFlex 12/3 protocol, in addition to standard medical treatment, on motor and non-motor symptoms in individuals with Parkinson's disease. A total of 40 individuals diagnosed with Parkinson's were included in the study and were randomly assigned to intervention and control groups. All participants were classified according to inflammatory, glycotoxic, toxic, and vascular biotypes. The intervention group received a plant-based diet that was low glycemic index, structured according to ketogenic principles, free from inflammatory components, and included intermittent fasting. Evaluations were conducted at the beginning and end of the six-month intervention period using the following scales: MMSE, ADL/IADL, UPDRS Part 3, GDS, SAS, QUIP, UM-PDHQ, Bristol and daytime sleepiness scales. Statistically significant improvements were observed in the intervention group for UPDRS, SAS, Bristol, ADL, and IADL scores (p0,05). Spearman correlation analyses revealed a significant negative relationship between inflammatory biotype and ADL and UPDRS scores. The findings highlight that a personalized nutrition approach based on the KetoFlex 12/3 protocol may contribute to improvements in both motor and non-motor symptoms in Parkinson's disease and underscore the importance of integrating lifestyle-based interventions into holistic disease management strategies.