Sivas ve Hafik kaynaklı cönkler üzerinde tetkik
Analysis on cönk related with Sivas and Hafik
  1. Tez No: 96010
  2. Yazar: SOLMAZ BAKAY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DOĞAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
ÖZET Cönkler, yüzyıllar önce yaşamış olan Türk halk şairlerinin şiirlerinin bulunduğu edebi kaynaklardır. Bizlere geçmiş hakkında bilgiler sunduğu için kültürel açıdan önemi büyüktür. Biz de böyle önemli eserlerden dört tanesi üzerinde çalışma yaptık. Onları karanlıktan çıkarıp insanlarımıza tanıtmayı ve edebiyatımıza katkıda bulunmayı hedefledik. Sayın Doğan KAYA'nın kütüphanesinden aldığımız 16, 17, 18 ve 19 nolu cönkleri inceledik hepsi birbirinden değerli 72 âşığın 176 şiirinin yanında şairi belli olmayan 57 ayrı şiiri de günümüz Latin alfabesine çevirdik. Ayrıca hepsi bir şiir değerinde olan mânileri ve müfretleri de cönklerdeki sayfa numaralarıyla birlikte çalışmamıza yerleştirdik. Şairleri isimlerine, şiirleri de ayaklarına göre alfabetik olarak sıraladık. Önsözde çalışmamız hakkında ayrıntılı bilgi verdikten sonra cönklerin tanıtımını yaptık. Çalışmamızın sonunda, özel isimler, yer ve şahıs isimlerini içeren dizin bulunmaktadır. Çalışmamız, şiirlerin, mânilerin ve müfretlerin bulunduğu“Metinler”kısmıyla, ayrıntılı bilgilerin bulunduğu ilk kısımlar olmak üzere iki bölümden meydana gelmiştir. Şiirlerde yer alan, yöresel ağız özelliği gösteren kelimelerin anlamlan dipnotlar halinde yerleştirilmiştir. XIII
Özet (Çeviri)
EXTRACT The Cönksare, a lot centruies had lived, be found turk people poet's literary sources. These are about the pass informations give me for the important. We studied then this important trace on the four piece. We take their then dark and we introduce people. We take 16, 17, 18, andl9 numbers Cönks then, Mr. Doğan KAYA'S library and we examined. We transleted 72 lover's, 176 poems with 57 poems latin alphabet too. Separately, we put in to place obstacles and mtifrets at Cönks with page numbers. The poets according to names, and poems according to rhymes. We gave ingormation about our work after we described the cönks. Our work was poems, obstacles and müfrets be found“text”part and informations be found part be at the point of two parts. At poems zone's which peceliarity words meaning put in the place at form bottom notes.