Savunma sanayisinde CRM entegrasyonu ve müşteri memnuniyetinin izlenmesi
Integration of CRM and monitoring customer satisfaction in the defense industry
  1. Tez No: 960104
  2. Yazar: NEHİR ATİLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUMRU DİDEM ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kalite Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kalite Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Modern savunma sanayisi, dünya genelinde jeopolitik dinamiklerin sürekli değişmesi, teknolojik yeniliklerin hızla gelişmesi ve artan rekabet koşullarıyla şekillenen, son derece karmaşık bir sektördür. Savunma sanayisi firmalarının başarılı olabilmesi için yalnızca yenilikçi ürünler geliştirmesi değil, aynı zamanda bu ürünleri etkili bir şekilde pazara sunması ve müşteri beklentilerini karşılaması da büyük bir önem taşımaktadır. Çok aşamalı satış süreçleri, bu alandaki firmaların, müşterileriyle olan etkileşimlerini ve ilişkilerini daha sistematik bir şekilde yönetmelerine olanak tanır. Bu süreçler, teklif aşamasından sözleşme imzasına ve sonrasında müşteri memnuniyetinin sağlanmasına kadar uzanan bir dizi aşamayı içerir ve her aşamada farklı stratejilerin uygulanmasını gerektirir. Müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) sistemleri ise, bu karmaşık süreçlerin yönetimini kolaylaştırarak, firmalara müşteri bilgilerini analiz etme, ihtiyaçlarını anlama ve özelleştirilmiş çözümler sunma imkanı tanır. Bu çalışma, savunma sanayisindeki çok aşamalı satış süreçlerinin CRM ile entegrasyonunu derinlemesine incelemeyi, bu entegrasyonun sağladığı faydaları ve uygulama zorluklarını ele almayı hedeflemektedir. Ayrıca, etkin CRM uygulamalarının savunma sanayisindeki rekabet avantajını nasıl artırabileceği ve müşteri ilişkilerini nasıl güçlendirebileceği üzerine bir perspektif sunacaktır.
Özet (Çeviri)
The modern defense industry is an extremely complex sector shaped by the constant change of geopolitical dynamics, rapid development of technological innovations and increasing competition conditions around the world. It is of great importance for defense industry companies to be successful not only to develop innovative products but also to effectively introduce these products to the market and meet customer expectations. Multi stage sales processes allow companies in this field to manage their interactions and relationships with their customers more systematically. These processes include a series of stages from the offer stage to the contract signature and then to ensuring customer satisfaction, and require the implementation of different strategies at each stage. Customer relationship management (CRM) systems facilitate the management of these complex processes, allowing companies to analyze customer information, understand their needs and offer customized solutions. This study aims to deeply examine the integration of multi-stage sales processes in the defense industry with CRM, and to address the benefits and implementation challenges of this integration. It will also provide a perspective on how effective CRM applications can increase the competitive advantage in the defense industry and strengthen customer relationships.