Özel yetenekliler eğitiminde sistem yaklaşımı ve paydaş etkileşimlerine dayalı kuramsal bir model geliştirme
Construction of a theoretical model based on the systems approach and stakeholder interaction in gifted education
- Tez No: 960103
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE SÖNMEZ KARTAL, DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE DEMİREL DİNGEÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 314
Özet
Amaç: Özel yetenekli öğrencilerin eğitimi, öğrenciler, öğretmenler, ebeveynler, okul yöneticileri ve alan uzmanları gibi çeşitli paydaşlar arasındaki karmaşık etkileşimlerin bütüncül olarak ele alınmasını gerektirir. Son yıllarda özel yetenekli öğrencilerin ihtiyaçla-rına yönelik ilginin artmasına ve çeşitli eğitim modellerinin uygulanmasına rağmen, paydaşlar arası etkin iş birliği ve sistem bütünlüğünün sağlanmasında çeşitli zorluklar sürmektedir. Bu zorlukların temelinde, özel yetenekliler eğitim sürecinde paydaşlar arasındaki etkileşimlerin kuramsal olarak yeterince anlaşılmamış olması yatmaktadır. Bu araştırmanın amacı, ilkokul düzeyindeki özel yetenekli öğrencilerin eğitim sürecinde öğrenciler, öğret-menler, ebeveynler, idareciler ve alan uzmanları arasındaki etkileşimleri sistem yaklaşımı çerçevesinde incelemek ve paydaş etkileşimlerine dayalı olarak özel yetenekliler eğitimini açıklayan özgün bir teori geliştirmektir. Yöntem: Araştırmada nitel araştırma desenlerinden gömülü teori yaklaşımı benimsenmiştir. Veriler, özel yetenekli öğrenciler, ebeveynleri, öğretmenleri, idarecileri ve alan uzmanları ile yapılan derinlemesine yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Ayrıca ilgili ulusal politika belgelerinin analizi de yapılmıştır. Katılımcılar, amaçlı ve kuramsal örnekleme yoluyla teorik doygunluğa ulaşılana kadar seçilmiştir. Elde edilen veriler, başlangıç, odaklı ve teorik kodlama ile sürekli karşılaştırmalı analiz tekniği kullanılarak analiz edilmiştir. Her bir veri seti diğerleriyle karşılaştırılmış ve veriye dayalı bir ku-ram inşa edilmiştir. Bulgular: Bu araştırmada geliştirilen“Özel Yetenekliler Eğitiminde Sistemik İnteraksiyon Modeli”(ÖYESİM) teorisi, özel yetenekli öğrencilerin eğitim sürecinin, paydaşlar arasında bütünsel, sistemik ve dinamik etkileşimlerle şekillendiğini ortaya koymaktadır. Bulgular, özel yetenekli eğitiminin niteliği ve etkililiğinin, öğrenciler, öğretmenler, ebeveynler ve yöneticiler arasındaki şeffaf, iş birliğine dayalı iletişimle doğrudan ilişkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca, sistemik düşünme, iş birliği kültürü ve rol netliğinin, özel yetenekli eğitiminde karşılaşılan engellerin aşılmasında kritik öneme sahip olduğu belirlenmiştir. Paydaş etkileşimlerinin birbirinden bağımsız olmadığı; her bir paydaşın eyleminin sis-temin bütününü etkileyebildiği dinamik bir ağ yapısında gerçekleştiği ortaya konmuştur. Bu kapsamda geliştirilen ÖYESİM modeli, özel yetenekliler eğitimindeki sistemsel ve dinamik ilişkileri açıklayan kuramsal bir çerçeve sunmaktadır. Sonuç ve Öneriler: Bu çalışma, özel yetenekli eğitimi sürecinde çoklu paydaş etkileşiminin önemini vurgulamaktadır. Ek olarak hem politika hem uygulama düzeyinde yol gösterici olabilecek sistem yaklaşımı temelli bir teori ortaya koymaktadır. Araştırma bulguları, paydaşlar arası iletişimin güçlendirilmesi ve sistemik bir bakış açısının benim-senmesinin, özel yetenekli öğrencilerin eğitim yaşantılarının ve sonuçlarının iyileştirilmesi açısından kritik olduğunu göstermektedir. Geliştirilen ÖYESİM teorisi, alanda gelecekte yapılacak araştırmalar, eğitim uygulamaları ve politika geliştirme çalışmaları için de önemli açılımlar sunmaktadır
Özet (Çeviri)
Purpose: The education of gifted students requires a holistic approach that encompasses the complex interactions among various stakeholders such as students, teachers, parents, school administrators, and field experts. Despite the increasing attention to the needs of gifted students in recent years and the implementation of various educational models, significant challenges remain in ensuring effective collaboration among stakeholders and systemic integrity. At the core of these challenges lies an insufficient theoretical understanding of the interactions among stakeholders during the education process of gifted students. The aim of this study is to examine the interactions among students, teachers, parents, administrators, and field experts in the educational process of gifted students at the primary school level within the framework of a systems approach and to develop an original theory that explains gifted education based on stakeholder interactions. Method: The grounded theory approach, one of the qualitative research designs, was adopted in this study. Data were collected through in-depth semi-structured inter-views conducted with gifted students, their parents, teachers, administrators, and field experts. In addition, relevant national policy documents were analyzed. Participants were selected through purposive and theoretical sampling until theoretical saturation was reached. The collected data were analyzed using initial, focused, and theoretical coding, along with the constant comparative method. Each data set was compared with the others, and a theory grounded in the data was constructed. Results: The“Systemic Interaction Model in Gifted Education”(ÖYESİM) theo-ry developed in this study reveals that the educational process of gifted students is shaped by multi-layered and dynamic interactions among stakeholders. The findings demonstrate that the quality and effectiveness of gifted education are directly related to transparent, collaborative communication among students, teachers, parents, and administrators. Moreover, it was determined that systemic thinking, a culture of collaboration, and clarity of roles are critically important for overcoming the challenges encountered in gifted education. The study shows that stakeholder interactions are not independent of each other; the actions of each stakeholder occur within a dynamic network structure that can influence the entire system. In this context, the ÖYESİM model offers a theoretical framework that explains the systemic and dynamic relationships in gifted education. Conclusion and Suggestions: This study highlights the importance of multi-stakeholder interaction in the gifted education process. In addition, it introduces a systems approach-based theory that can guide both policy and practice. The findings indicate that strengthening communication among stakeholders and adopting a systemic perspective are critical for improving the educational experiences and outcomes of gifted students. The developed ÖYESİM theory also offers significant implications for future research, educational practice, and policy development in the field.