Sosyal sorumluluk uygulama aracı olarak yeni medyada reklamlar ve izler kitleye yansımaları
Reflections of ads and tracks on the audience in the new media as a social responsibility implementation tool
- Tez No: 960200
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİCRAN ÖZLEM ILGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Medya ve Kültürel Çalışmalar Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Yeni medyanın sunduğu çok yönlü ve etkileşimli yapılar kurumların sosyal sorumluluk uygulamalarını daha geniş kitlelere ulaştırmasını ve hedef kitleyle doğrudan iletişim kurmasına olanak sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı Türkiye'de faaliyet gösteren üç büyük GSM operatörü olan Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom'un 2024 yılında Instagram platformunda yayımladıkları sosyal sorumluluk temalı reklam içeriklerinin analiz edilmesi ve bu içeriklerin kullanıcı yorumları üzerinden izleyiciye nasıl yansıdığının değerlendirilmesidir. Çalışmanın evrenini belirlenen operatörlerin 2024 yılına ait toplam 575 reklam içerikli Instagram gönderileri oluştururken örneklem grubunu 30 adet sosyal sorumluluk temalı reklam içeriği ve bu içeriklere yapılan kullanıcı yorumları oluşturmaktadır. Veriler hem nicel hem nitel içerik analizi yöntemiyle analiz edilerek Instagram kullanıcılarının yorumları manuel olarak sınıflandırılmış ve duygu yönelimi bakımından olumlu, olumsuz ve nötr olarak kodlanmıştır. Her operatör için ayrı ayrı kelime bulutu görselleri oluşturulmuş ve yorumlara yansıyan anahtar kavramlar analiz edilmiştir. Kategorik dağılıma göre en fazla içerik çevre (n=10), engelliler (n=9) ve eğitim (n=8) temalarında toplanmış, çocuk, genç ve sağlık temalarına ise hiç yer verilmemiştir. Turkcell, en fazla sosyal sorumluluk temalı içerik üreten marka olarak çevre, engelli ve eğitim konularına yoğunlaşmıştır. Etkileşim analizine göre Turkcell'in“Hareketler”ve“Yeşil Dönüşüm”gibi içerikleri yüksek beğeni ve paylaşım oranları ile öne çıkmıştır. Vodafone içeriklerinde beğeni ve görüntülenme sayıları daha düşük kalırken Türk Telekom'da yorumlara kapalı içeriklerin oranı yüksektir. Sonuç olarak çalışmada elde edilen bulgular vi yeni medyada yayımlanan sosyal sorumluluk reklamlarının kurumsal imaj ve kamuoyuyla etkileşim açısından önemli bir araç olduğunu ortaya koymaktadır. İzleyici yorumları bu tür içeriklerin yalnızca görünürlük sağlamakla kalmayıp markalara yönelik algı ve güven düzeyini de etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The multifaceted and interactive structures offered by new media enable institutions to disseminate their corporate social responsibility (CSR) practices to broader audiences and establish direct communication with target groups. The aim of this study is to analyze the CSR-themed advertisement content shared by Turkey's three major GSM operators— Turkcell, Vodafone, and Türk Telekom—on the Instagram platform in 2024, and to evaluate how these contents are reflected to the audience through user comments. The population of the study consists of a total of 575 Instagram advertisement posts published by the selected operators in 2024, while the sample group comprises 30 CSR-themed posts and their corresponding user comments. The data were analyzed using both quantitative and qualitative content analysis methods. User comments on Instagram were manually categorized and coded according to sentiment orientation as positive, negative, or neutral. Separate word cloud visuals were generated for each operator, and key concepts reflected in the comments were analyzed. According to the categorical distribution, the most frequent themes were environment (n=10), disability (n=9), and education (n=8), whereas no content was found on themes such as children, youth, and health. Turkcell emerged as the brand that produced the highest number of CSR-themed posts, focusing particularly on environment, disability, and education. Interaction analysis revealed that Turkcell's campaigns such as“Hareketler”and“Yeşil Dönüşüm”stood out with high numbers of likes and shares. In contrast, Vodafone's content received lower levels of likes and views, and Türk Telekom had a higher rate of posts with disabled comment sections. Overall, the findings of the study viii reveal that CSR advertisements disseminated via new media serve as a significant tool for institutional image and public engagement. Viewer comments indicate that such content not only enhances visibility but also affects the perception and trust levels toward brands