The effect of periodontal treatment on oral halitosis
Periodontal tedavinin ağiz kokusu üzerine etkisi
  1. Tez No: 960201
  2. Yazar: AHMET DURANAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OGÜL LEMAN TUNAR, DOÇ. DR. EBRU OZKAN KARACA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Oral halitosis (OH), periodontoloji kliniklerinde karşılaşılan en yaygın şikayetlerden biridir ve sıklıkla periodontal hastalıklarla ilişkilidir. Literatür incelendiğinde, cerrahi olmayan periodontal tedavi gören OH'li hastalarda zaman içinde yara iyileşmesinin ya da değişimin boyutları devamlılıklı olarak net bir şekilde göstermemiştir. Bu randomize kontrollü klinik çalışma, öncelikle OH şikayetleri ile kliniğe başvuran Evre I-II Derece A Periodontitisli hastalarda cerrahi olmayan periodontal tedavi ve peridontal tedaviye ek olarak dil yüzeyi temizleyicisinin kullanımının OH ve periodontal parametreler üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Dahil etme ve dahil etmeme kriterlerine göre seçilen hastalar, Oral Chroma™ cihazı kullanılarak uçucu sülfür bileşiği seviyeleri ölçüldü. Önceden tanımlanmış eşiklerin üzerinde ki seviyeleri gösteren hastalar çalışmaya dahil edildi. Ağız hijyeni talimatları (-7) gününde verildi. Tüm ağız plak scoru %20'nin altında olan katılımcılar, 0. günde randomize olarak kontrol grubuna (n=12) veya dil yüzeyi temizleyici grubuna (n=12) atandı. Kontrol grubu standart ağız hijyeni uygulamalarına devam ederken, dil yüzeyi temizleyici grubu günlük ağız hijyeni rutinlerine entegre edilen bir dil temizleyicisinin kullanımı konusunda ek eğitim aldı. Cerrahi olmayan periodontal tedavi 7. günde tamamlandı. Tedavinin ardından hastalar, 21., 49. ve 91. günlerde ölçümlerin planlandığı takip seanslarına katıldılar. Plak indeksi, WTCI ve uçucu sülfür bileşenleri devamlılıklı olarak -7,0,7,21,49 ve 91. günlerde ölçümleri kaydedildi. Cep derinliği, sondalamada kanama , 4mm ve üzeri ceplerin ortalaması ve 4mm ve üzeri ceplere sahip diş bölgeleri ise 0. gün ve son değerlendirmenin yapıldığı 91. gün ölçümleri kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Oral halitosis (OH) is one of the most common complaints encountered in periodontal clinics and is often associated with compromised periodontal health. Previous studies have not clearly demonstrated the week-by-week progression of improvement in patients with OH undergoing non-surgical periodontal therapy (NSPT) over time. This randomized controlled clinical study aims to assess the effects of NSPT and the adjunctive use of a tongue cleaner on OH and periodontal parameters in patients with Stage I-II Grade A Periodontitis who primarily present with complaints of OH. Eligible patients, selected based on specific inclusion criteria, initially presented with complaints of halitosis and had their volatile sulfur compound (VSC) levels measured using the Oral Chroma™ device. Patients exhibiting VSC levels above predefined thresholds were included in the study. Oral hygiene instructions were given at day (-7). Participants with a full mouth plaque score (FMPS) below 20% were randomly assigned to either a control group (n=12) or a tongue cleaner group (n=12) at day 0. The control group continued with standard oral hygiene practices, while the tongue cleaner group received additional training on the use of a TC, which was integrated into their daily oral hygiene routine. After completion of NSPT was completed at day 7. Following treatment, patients attended follow-up sessions where measurements were scheduled at days 21, 49, and 91. Plaque index, Winkel tongue coating index and volatile sulfur compounds were recorded on Days -7, 0, 7, 21, 49 and 91. Probing pocket depth, bleeding on probing, mean of pockets 4 mm and above and tooth areas with pockets 4 mm and above were recorded on Day 0 and day 91. The results indicate that, in patients with Stage I-II Grade A Periodontitis, NSPT and standard oral hygiene measures led to significant reductions in most parameters.