Sosyal ağlarda bireylerin birbirlerine duydukları güven oranlarının tespiti
Determination of trust rates of individuals in social networks
  1. Tez No: 960206
  2. Yazar: ESRA KARADENİZ KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KARCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Sosyal ağların artan önemi, güven tahmini ve ağdaki varlıklar (bireyler) arasındaki güvenin yorumlanması üzerine yapılan araştırmaları artırmıştır. Kullanıcıların etkileşimindeki riskleri en aza indirmek için kullanıcılar arası güven oranını tahmin etmek önemlidir. Bu tez, güven oranlarını sayısal olarak ifade ederek, bir varlığın ağın en çok ve en az güvenilen varlıklarını belirlemesine olanak tanımıştır. Tez de üç farklı yöntemle sosyal ağdaki“X varlığı Y varlığına güvenir mi?”ve“hangi varlık güvenilir hangisi değil ?”sorularına yanıt bulunmuştur. İlk yöntemde iki düğüm arasındaki tüm yollar bulunur ve bu yollardaki her kenarın Markov zinciri kullanılarak olasılıkları bulunur. Yol boyunca bu olasılık değerleri çarpılır bir oran bulunur. Ardından düğüm bazlı diğer tüm düğümlerle arasında oluşturulan güven oranları toplanarak bir güven skoru elde edilir. İkinci yöntemde genişlik öncelikli arama kullanılarak tüm bireyler arasındaki tüm yollar bulunmuştur. Bir düğüme giden tüm yollar toplanmış ve her bir düğümden giden yollar bu toplama oranlanıp güven yüzde olarak ifade edilmiştir. Bulunan yüzde oranlarına göre üzerinde çalışılan varlığın ağda güvendiği ve güvenmediği varlıklar tespit edilmiştir. Üçüncü yöntem olarak, güveni hesaplarken oluşan aritmetik ek yükleri azaltmak için doğrusal cebir tekniklerini kullanarak bireyler arasındaki güven oranı hesaplanmıştır. OTG (Oran temelli güven) ile yönsüz bir çizgenin bitişiklik matrisine Markov sürecine benzer bir süreç uygulandığında, ortaya çıkan matris bir olasılık geçiş matrisi olarak ele alınmıştır. Burada matrisin k. kuvveti çizgedeki düğüm çiftleri arasındaki k mesafesindeki güveni temsil eder. Güven değerlerini bu şekilde bulmak, gibi yüksek bir zaman maliyetine sahiptir. Bu maliyetlerinden kurtulmak için lineer cebir kullanılmıştır. YTG (Yol temelli güven) de bireyler arasındaki yürüme sayısı, çizgenin bitişiklik matrisinin yürüme uzunluğu kuvveti alınarak hesaplanır. Bitişiklik matrisinin yürüyüş uzunluğu kuvvetini almak oldukça maliyetlidir. Yine bu maliyet lineer cebir kullanılarak bertaraf edilir. Literatürde bilinen güven tespit algoritmaları en kısa yol ve benzeri yöntemler kullanarak önemsiz görülen yolları elemekte, bu da veri kaybı nedeniyle sonucu tartışmalı hale getirmektedir. Bizim kullandığımız her üç yöntemde de veri kaybı olmaksızın güven oranları sayısal olarak ifade edilmiş ve ağdaki en güvenilir ve en güvenilmez varlıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The increasing importance of social networks has increased research on trust estimation and interpretation of trust between entities (individuals) in the network. It is important to estimate the inter-user trust rate to minimize the risks in the interaction of users. This thesis expresses trust rates numerically, allowing an entity to identify the most and least trusted entities of the network. In this thesis, three different methods were used to answer the questions“does entity X trust entity Y?”and“which entity is trustworthy and which is not?”in the social network. In the first method, all paths between two nodes are found and the probabilities of each edge on these paths are found using a Markov chain. These probability values are multiplied along the path and a ratio is found. Then, a trust score is obtained by summing the trust ratios between the node and all other nodes. In the second method, all paths between all individuals are found using breadth-first search. All paths to a node are summed up and paths from each node are proportioned to this sum and trust is expressed as a percentage. According to the percentages found, the entities that the entity under study trusts and does not trust in the network were identified. As a third method, the trust ratio between individuals was calculated using linear algebra techniques to reduce the arithmetic overhead involved in calculating trust. When a process similar to the Markov process is applied to the adjacency matrix of an undirected graph with OTG (Ratio-based trust), the resulting matrix is treated as a probability transition matrix. Here the kth power of the matrix represents the trust at distance k between pairs of nodes in the graph. Finding the confidence values in this way has a high time cost of . Linear algebra is used to avoid these costs. In PTG (Path-based trust), the number of walks between individuals is calculated by taking the power of the walk length of the adjacency matrix of the graph. Taking the walk length power of the adjacency matrix is quite costly. Again, this cost is eliminated by using linear algebra. The trust detection algorithms known in the literature use shortest paths and similar methods to eliminate unimportant paths, which makes the result controversial due to data loss. In all three methods we used, we expressed the trust ratios numerically without data loss and identified the most trustworthy and most untrustworthy entities in the network.