Bisikletçilerde giyilebilir teknolojik spor ürünleri kullanım algısı ile bisiklet kullanım motivasyonları arasındaki ilişki
Relationship between cyclists' perceptions of using wearable sports technology products and their cycling motivations
  1. Tez No: 960214
  2. Yazar: BURCU SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN KILIÇKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, bisiklet kullanıcılarının fiziksel aktivitelere katılım motivasyonları ile giyilebilir teknolojik spor ürünlerine yönelik tutumları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Özellikle bireylerin içsel motivasyon boyutları (yetkinlik, meydan okuma, macera, sosyalleşme ve rahatlama–kaçış) ile teknolojiye yönelik pozitif ve negatif tutumları arasındaki ilişkiler değerlendirilmektedir. Araştırmanın evrenini, İstanbul ili Avrupa yakasında düzenli olarak bisiklet sporu yapan amatör veya rekreatif sporcular oluşturmaktadır. Örneklem grubunu ise, en az bir yıldır düzenli bisiklet kullanan ve 18–65 yaş aralığında yer alan 347 gönüllü birey meydana getirmiştir. Veriler,“Bisiklet Etkinliklerine Katılım Motivasyonu Ölçeği”(Sağlam & Kömürcü, 2021) ve“Giyilebilir Teknolojik Spor Ürünlerine Yönelik Tutum Ölçeği”(Çar vd., 2022) aracılığıyla çevrim içi olarak toplanmıştır. Toplanan veriler üzerinde betimsel istatistiklerin yanı sıra Bağımsız Gruplar t-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Pearson Korelasyon Analizi uygulanmıştır. Elde edilen bulgular, Analiz sonuçlarına göre, Pozitif Tutum ile Negatif Tutum arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur (r = 0.326, p < .001). Pozitif Tutum ayrıca Yetkinlik (r = 0.524, p < .001), Sosyalleşme (r = 0.228, p < .001), Macera Deneyimi (r = 0.208, p < .001) ve Meydan Okuma (r = 0.555, p < .001) boyutları ile orta düzeyde, pozitif ve anlamlı ilişkiler göstermektedir Araştırma sonuçları, bireylerin pozitif teknoloji tutumlarının özellikle içsel motivasyonel unsurlarla (öz-yeterlik, meydan okuma, macera) uyumlu olduğunu ve bu uyumun fiziksel aktiviteye katılımın sürdürülebilirliğini destekleyebileceğini ortaya koymuştur
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between the participation motivations of bicycle users in physical activities and their attitudes toward wearable technological sports products. In particular, it evaluates the relationships between individuals' intrinsic motivation dimensions (competence, challenge, adventure, socialization, and relaxation–escape) and their positive and negative attitudes toward technology. The population of the research consists of amateur or recreational athletes who regularly cycle on the European side of Istanbul. The sample group was composed of 347 voluntary individuals who have been cycling regularly for at least one year and are between the ages of 18 and 65. Data were collected online through the“Bicycle Event Participation Motivation Scale”(Sağlam and Kömürcü, 2021) and the“Attitude Scale Toward Wearable Technological Sports Products”(Çar et al., 2022). In addition to descriptive statistics, Independent Samples t-Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Pearson Correlation Analysis were applied to the collected data. According to the analysis results, a positive and significant relationship was found between Positive Attitude and Negative Attitude (r = 0.326, p < .001). Positive Attitude also showed moderate, positive, and significant relationships with Competence (r = 0.524, p < .001), Socialization (r = 0.228, p < .001), Adventure Experience (r = 0.208, p < .001), and Challenge (r = 0.555, p < .001). The research findings revealed that individuals' positive attitudes toward technology are particularly aligned with intrinsic motivational factors (self-efficacy, challenge, adventure), and that this alignment may support the sustainability of participation in physical activity.