İnsülin direnci tanısı almış 10-18 yaş arasındaki çocukların beslenme durumlarının, uyku kalitelerinin ve depresyon düzeylerinin sağlıklı yaşıtlarıyla karşılaştırılması
Comparison of nutritional status, sleep quality and depression levels of children aged between 10-18 years old who have been diagnosis of insulin resistance with their healthy peers
- Tez No: 960215
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırmada, insülin direnci tanısı almış 10-18 yaş arasındaki çocukların beslenme durumlarının, uyku kalitelerinin ve depresyon düzeylerinin sağlıklı yaşıtlarıyla karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada, insülin direnci tanısı almış çocuklar (vaka) ile sağlıklı çocuklar (kontrol) olmak üzere toplam 60 çocuk yer almıştır. Araştırmada, çocukların genel bilgileri, sağlık bilgileri, beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite durumları, biyokimyasal bulguları, iki günlük besin tüketim kayıtları alınmış ve çocuklara Akdeniz Diyeti Kalite İndeksi (KIDMED), Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ve Çocuklar İçin Depresyon Ölçeği (ÇDÖ) formları uygulanmıştır. Vaka grubundaki çocukların kontrol grubundakilere kıyasla vücut ağırlıklarının, BKİ değerlerinin, bel çevrelerinin, vücut yağ oranlarının ve yaşa göre BKİ z-skoru değerlerinin anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu görülmüştür (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the nutritional status, sleep quality and depression levels of children aged 10-18 diagnosed with insulin resistance with their healthy peers. A total of 60 children were included in the study, including children diagnosed with insulin resistance (cases) and healthy children (controls). In the study, children's general information, health information, nutritional habits, physical activity status, biochemical findings, two-day food consumption records were obtained and the Mediterranean Diet Quality Index (KIDMED), Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) and Children's Depression Inventory (CDI) forms were applied to the children. It was observed that the body weight, BMI values, waist circumference, body fat ratio and BMI z-score values for age were significantly higher in the case group compared to those in the control group (p0.05).