Şirket birleşmeleri: Yatay birleşme ve birleşme paradoksu üzerine bir simülasyon
Company mergers: A simulation on horizontal mergers and the merger paradox
- Tez No: 960245
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET ALPER KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez çalışmasında, endüstri ekonomisinin temel dinamiklerinden biri olan şirket birleşmeleri, kuramsal ve ampirik bir perspektiften ele alınmıştır. Birinci bölümde, birleşme kavramı kapsamlı biçimde tanımlanarak firmaların birleşmeye yönelme motivasyonları; ölçek ekonomileri, piyasa gücü elde etme arzusu, verimlilik artışı ve stratejik yeniden yapılanma bağlamında analiz edilmiştir. İkinci bölümde, tarihsel olarak gözlemlenen birleşme dalgaları araştırılmış; bu dalgaların dönemsel kırılmalarla nasıl şekillendiği ve sektörel yoğunluklarının hangi ekonomik dinamiklerle belirlendiği irdelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, piyasada 20 adet ile sınırlı olarak faaliyet gösteren firmaların belirli sayılarda sıra ile yatay birleşme gerçekleştirdiği varsayımı altında oluşturulan teorik bir model yardımıyla; birleşme öncesi ve sonrası dönemlerde üretim miktarları, piyasa fiyatı, firma kârlılığı, tüketici ve üretici refahı değişimleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Diğer yandan piyasadaki yoğunlaşma seviyesinin bir indikatörü olan Herfindahl-Hirschman Endeksi (HHI) hesaplanmış ve birleşmenin piyasa yapısını nasıl dönüştürdüğü kantitatif olarak ortaya koyulmuştur. Ayrıca, tam rekabet piyasası varsayımı altında gerçekleşebilecek senaryolar model sonuçlarıyla karşılaştırılmış ve farklı piyasa yapılarına göre sosyal refah bileşenlerinin nasıl şekil aldığı analiz edilmiştir. Bu kapsamda çalışma, şirket birleşmelerinin yalnızca mikro düzeyde firma stratejileri bağlamında değil, aynı zamanda makro ölçekte rekabet düzeyi, piyasa dengesi ve sosyal refah üzerindeki çok katmanlı etkilerini ele alan analitik bir çerçeve sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores corporate mergers within the framework of industrial economics, combining both theoretical modeling and empirical analysis. In the first chapter, the concept of mergers is comprehensively defined, and the motivations behind firms' decisions to merge such as economies of scale, the pursuit of market power, efficiency gains, and strategic restructuring are examined. The second chapter investigates the phenomenon of merger waves, analyzing how these episodes have emerged over time and how their sectoral distributions are shaped by broader macroeconomic dynamics. In the third chapter, a theoretical model focusing on horizontal mergers is developed. Using this model, the study compares pre- and post-merger production quantities, market prices, firm profits, and the resulting changes in both consumer and producer welfare. Furthermore, the Herfindahl-Hirschman Index (HHI) is calculated to assess the transformation in market concentration following the merger. A comparative analysis is also conducted by considering a counterfactual scenario under perfect competition, thereby highlighting the differential welfare implications of distinct market structures. Overall, this study aims to provide an analytical framework that not only evaluates firm-level strategic behavior, but also reveals the broader implications of mergers for market equilibrium, competition intensity, and social welfare.