Gerçekliğin yeniden inşası: Simülasyon kuramı ve 1980 bilimkurgu sineması
The reconstruction of reality: Simulation theory and 1980s science fiction cinema
- Tez No: 960255
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK ARDA OSKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
İnsanın varoluşunu anlamlandırma ihtiyacı, onu gerçek ve hakikatin izini sürmeye yöneltmiştir. Yaşanan Modernite devrimiyle bu arayış, özellikle Jean Baudrillard'ın Simülasyon Kuramı çerçevesinde dönüşüme uğramıştır. Baudrillard'a göre gerçeklik, artık orijinal biçimiyle değil, kopyalar ve temsiller yani simülakrlar aracılığıyla varlık kazanmıştır. Hakikat yerini kurguya, gerçek ise hipergerçeklik adı verilen yapay bir düzleme bırakmıştır. Bu dönüşümde medya teknolojileri ve sinema merkezi bir rol oynamaktadır. Görsel temsillerin fiziksel dünyanın yerine geçtiği postmodern toplumda, gerçeklik imgeler aracılığıyla inşa edilmektedir. Bu bağlamda bilimkurgu sineması yalnızca bir eğlence türü değil, teknolojik ve kültürel dönüşümlerin izini süren bir düşünsel alan olarak öne çıkmaktadır. Çalışmanın amacı, hakikat ve gerçek kavramlarının felsefi arka planını ortaya koymak, Baudrillard'ın Simülasyon Kuramı çerçevesinde bu kavramların geçirdiği dönüşümü incelemek ve 1980'ler bilimkurgu sinemasında simülasyonun nasıl temsil edildiğini analiz etmektir. Böylece bilimkurgunun yalnızca kurgusal değil, aynı zamanda teknolojik gelecek üzerine öngörüler sunduğu ortaya konulmaktadır. Çalışmada felsefi analiz ve film çözümlemeleri yapılarak nitel yöntemler kullanılmıştır. Ayrıca bilimkurgunun öngördüğü teknolojik gelişmeler ile günümüz arasındaki ilişkiler tartışılarak, geçmişin geleceği nasıl tahayyül ettiği incelenmiştir. Bu yönüyle çalışma, gerçeklik, simülasyon ve teknolojik dönüşüm ekseninde bilimkurgu sinemasının çağdaş düşünsel ve kültürel yapıları nasıl öngördüğünü anlamak bakımından önemli bir katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The need to make sense of human existence has led us to seek out truth and reality. With the advent of modernity, this quest has undergone a transformation, particularly within the framework of Jean Baudrillard's Simulation Theory. According to Baudrillard, reality no longer exists in its original form, but rather through copies and representations, or simulacra. Truth has been replaced by fiction, and reality has given way to an artificial plane known as hyperreality. Media technologies and cinema play a central role in this transformation. In postmodern society, where visual representations have replaced the physical world, reality is constructed through images. In this context, science fiction cinema is not merely a form of entertainment but also an intellectual field that traces technological and cultural transformations. The aim of this study is to reveal the philosophical background of the concepts of truth and reality, to examine the transformation of these concepts within the framework of Baudrillard's Simulation Theory, and to analyse how simulation is represented in 1980s science fiction cinema. Thus, it is revealed that science fiction not only offers fictional narratives but also provides predictions about the technological future. The study employs qualitative methods through philosophical analysis and film analysis. Additionally, the relationships between the technological developments predicted by science fiction and the present day are discussed, and how the past imagined the future is examined. In this regard, the study aims to make an important contribution to understanding how science fiction cinema anticipates contemporary intellectual and cultural structures in terms of reality, simulation, and technological transformation.