İstanbul Havalimanı'nın lojistik üs olma potansiyeli: Elmas Modeli temelli bir inceleme
The logistics hub poteniial of Istanbul Airport: An analysis based on the Diamond Model
  1. Tez No: 960256
  2. Yazar: NERMİN EBRAR EKİNCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN RODOPLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Hava kargo taşımacılığı hız, güvenlik ve zaman hassasiyeti gerektiren gönderiler için sunduğu kısa teslimat süreleri, düşük hasar oranları ve etkin takip imkanlarıyla küresel ticarette hayati bir rol oynamaktadır. E-ticaret hacmindeki artış ve uluslararası ticaretin genişlemesi, hava kargoya olan talebi önemli ölçüde artırmış; bu durum ülkeleri havalimanlarının kargo kapasitelerine stratejik yatırımlar yapmaya ve bu alanda rekabet avantajı elde etmeye yöneltmiştir. Bu çalışma, küresel hava kargo pazarında stratejik bir oyuncu olma potansiyeli taşıyan İstanbul Havalimanı'nın (İST) rekabet avantajlarını Türkiye perspektifinden incelemektedir. Bu amaçla, Porter'ın Elmas Modeli, literatür taraması ve ikincil veriler kullanılarak İST'nin hava kargo faaliyetlerine uyarlanmıştır. Ayrıca Güneydoğu Asya'nın önde gelen kargo merkezlerinden Hong Kong Uluslararası Havalimanı (HKG), rekabetçi bir örnek teşkil ederek analiz edilmiştir. İST'nin mevcut durumu ve rekabet gücü, Elmas Modeli bulguları ve HKG ile yapılan karşılaştırmalı analizle değerlendirilmiştir. Çalışma, İST'nin tüm gelişim fazları tamamlandığında, sahip olduğu ve geliştirebileceği rekabet avantajlarını etkin kullanarak küresel hava kargo ağında güçlü bir konuma ulaşabileceği sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
Air cargo transportation plays a vital role in global trade by offering short delivery times, low damage rates, and effective tracking capabilities for shipments that require speed, security, and time sensitivity. The increase in e-commerce volume and the expansion of international trade have significantly boosted the demand for air cargo; this has led countries to make strategic investments in airport cargo capacities and to seek competitive advantages in this field. This study examines the competitive advantages of Istanbul Airport (IST)—which holds the potential to become a strategic player in the global air cargo market—from the perspective of Turkey. For this purpose, Porter's Diamond Model, literature review, and secondary data are used to assess IST's air cargo operations. In addition, Hong Kong International Airport (HKG), one of the leading cargo hubs in Southeast Asia, is analyzed as a competitive example. The current status and competitiveness of IST are evaluated through the findings of the Diamond Model and a comparative analysis involving HKG. The study concludes that once all development phases are completed, IST can achieve a strong position in the global air cargo network by effectively utilizing its existing and potential competitive advantages.