Modern folk korku sinemasında doğanın tezahürü
The manifestation of nature in modern folk horror cinema
- Tez No: 960254
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR VELİOĞLU METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Korku, her canlının deneyimlediği temel hislerden biri olarak hem kaçınılan hem de arzuyla yönelinen bir duygu durumudur. Özellikle bilinmeyene duyulan merak, bu duygunun kaynağını ve itici gücünü oluşturur. Bu çerçevede doğa; öngörülemeyen, denetlenemeyen ve tekinsiz yapısıyla korkunun kadim kaynaklarından biri niteliğinde öne çıkar. İnsanın doğayı kontrol altına alma çabaları çoğu zaman doğanın mutlak gücü karşısında yetersiz kalmış; bu karşılaşma, mitolojik anlatılardan güncel sinema pratiklerine kadar pek çok kültürel üretimde belirleyici bir anlatı yapısı hâline gelmiştir. Korku sineması doğa ile insan arasındaki bu çatışmayı, kutsallığın taşıdığı tehdit potansiyeli ve bireyin savunmasızlığı üzerinden işler. Son yıllarda akademik ilgide belirgin bir artış gözlemlenen folk korku sineması, doğayı bir arka plan olmanın ötesine taşıyarak anlatının aktif bir öznesi ve atmosferin kurucu ögesi şeklinde ele alır. Bu alt türde doğa hem kutsal bir varlık hem de tekinsiz bir fail olarak çok katmanlı biçimlerde sunulur. Bu çalışma, modern folk korku sinemasında doğanın tezahür biçimlerini seçilmiş örnekler üzerinden türsel çözümleme bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. The Ritual (2017, David Bruckner), Hagazussa: A Heathen's Curse (2017, Lukas Feigelfeld), Apostle (2018, Gareth Evans), Midsommar (2019, Ari Aster) ve Enys Men (2022, Mark Jenkin) filmleri örneklem olarak belirlenmiş; bu yapımlar üzerinden doğa temsillerinin tematik ve yapısal yönleri analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda doğa temsillerinin anlatılarda kutsallık, tekinsizlik, izolasyon, ritüel pratikler, döngüsellik, bedensel deneyim ve bireysel dönüşüm gibi temalar etrafında yoğunlaştığı; bu temaların hem ayrışan hem de iç içe geçen yapılarla bütüncül bir anlatıya dönüştüğü gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fear, as one of the fundamental emotions experienced by all living beings, is a state that is both avoided and desired. Particularly, curiosity towards the unknown forms the source and driving force of this emotion. In this context, nature emerges as one of the ancient sources of fear with its unpredictable, uncontrollable, and uncanny structure. Humanity's attempts to dominate nature have often proven insufficient against its absolute power; this confrontation has become a defining narrative structure in many cultural productions, from mythological stories to contemporary cinematic practices. Horror cinema processes the conflict between nature and humans through the threat potential carried by sanctity and the vulnerability of the individual. Folk horror cinema, which has seen a noticeable increase in academic interest in recent years, goes beyond treating nature as a mere backdrop and instead presents it as an active subject of the narrative and a constitutive element of atmosphere. In this subgenre, nature is portrayed in complex ways, both as a sacred being and an uncanny agent. This study aims to examine the manifestations of nature in modern folk horror cinema through a genre-based analysis of selected examples. The films The Ritual (2017, David Bruckner), Hagazussa: A Heathen's Curse (2017, Lukas Feigelfeld), Apostle (2018, Gareth Evans), Midsommar (2019, Ari Aster) and Enys Men (2022, Mark Jenkin) were selected as the sample, and the thematic and structural aspects of nature representations were analyzed through these works. As a result of the research, it was observed that the representations of nature in the narratives concentrate around themes such as sanctity, uncanniness, isolation, ritual practices, cyclicality, bodily experience, and individual transformation; and that these themes, both diverging and overlapping, form a holistic narrative structure.