Reklamlarda görsel ögelerin kullanımı: Otomobil reklamlarının göstergebilimsel çözümlemesi
The use of visual elements in advertising: A semiotic analysis of automobile advertisements
  1. Tez No: 960308
  2. Yazar: ATABERK OKYANUS KALMIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BÜYÜKASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Markaların satışını yaptığı ürün ya da hizmetlerin, hedef kitleler ve potansiyel müşteriler özelinde satın alma isteği yaratmak ve daha da arttırabilmek amacıyla gerçekleştirdikleri faaliyetlerin temelinde reklamlar yatmaktadır. Reklamlar, markaların ürettikleri ürün veya hizmetlerin tanıtımının yapılmasının yanı sıra prestij ve marka farkındalığının oluşturulması amacıyla da önemli bir yer tutmaktadır. Çalışmanın konusu, reklamlar aracılığıyla Audi, BMW, Mercedes, Renault, Toyota ve Volkswagen markalarının, hedefledikleri kitleleri ve potansiyel müşterileri etkilemek ve satın alma davranışlarını yönlendirmek amacıyla görsel ögeleri kullanış biçimleri, tercih ettikleri yöntemler, tüketiciye vermek istedikleri mesajlar ve bunun sonucunda satın alma davranışını etkilemeye yönelik öne çıkan anlamların saptanmasıdır. Çalışma ayrıca göstergebilim kavramını ana hatlarıyla ele alarak reklam çözümleme yöntemi özelinde göstergebilimin hangi işlevleri üstlendiğini de ortaya koymayı amaçlamaktadır. Reklamın anlamı, dünyada ve Türkiye'de reklamın tarihçesi, reklamcılık, tüketim kültürü, marka tercihi ve sanayi devrimi kavramlarının açıklanması, otomobilin tanımı, tarihçesi ve gelişimi, araç segmentleri ile ilgili bilgiler ile otomobil reklamlarının göstergebilimsel çözümlemesi yapılarak anlam katmanlarının açıklığa kavuşturulması da tezin amaçları arasındadır. Çalışmanın göstergebilimsel analiz bölümünde, Audi, BMW, Mercedes, Renault, Toyota ve Volkswagen markalarına ait 3 farklı reklam filmi içerisinden seçilmiş toplamda 54 farklı karenin, göstergebilimsel çözümleme çerçevesinde gösteren, gösterilen, düz anlam ve yan anlamlar üzerinden incelenerek, reklam filmlerinin ortaya koymak istedikleri anlamlar ve mesajlar saptanarak elde edilen bulgular ortaya çıkarılmıştır. Elde edilen bulgular neticesinde, incelemesi yapılan otomobil markalarına ait reklam filmlerinde, genel olarak benzer görsel öge kullanımlarının tercih ediliyor olmasının yanı sıra, orta ve üst segment kategorilerinde yer alan markaların, reklam filmlerinde birbirlerinden farklı görsel ve dilsel öge kullanımlarına da sıklıkla başvurdukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Advertisements are at the core of the activities carried out by brands to create and increase the desire to purchase their products or services among target audiences and potential customers. Advertisements play an important role not only in promoting the products or services produced by brands, but also in creating prestige and brand awareness. The subject of this study is to determine how Audi, BMW, Mercedes, Renault, Toyota, and Volkswagen use visual elements, the methods they prefer, the messages they want to convey to consumers, and the prominent meanings that influence purchasing behavior in order to influence their target audiences and potential customers and guide their purchasing behavior through advertising. The study also aims to outline the concept of semiotics and reveal the functions it performs in the context of advertising analysis. The thesis aims to explain the meaning of advertising, the history of advertising in the world and in Turkey, advertising, consumer culture, brand preference, and the industrial revolution, as well as to define automobiles, their history and development, and vehicle segments, and to clarify the layers of meaning through a semiotic analysis of automobile advertisements. In the semiotic analysis section of the study, a total of 54 different frames selected from three different advertising films belonging to the Audi, BMW, Mercedes, Renault, Toyota, and Volkswagen brands were examined within the framework of semiotic analysis in terms of the signifier, signified, literal meaning, and connotations, and the meanings and messages that the advertising films sought to convey were identified, and the findings were revealed. The findings revealed that, in addition to the general preference for similar visual elements in the advertising films of the automobile brands examined, brands in the middle and upper segments frequently resorted to different visual and linguistic elements in their advertising films.