Dijital reklamlarda hareketli afişlerin kullanımı
Use of the moving poster in digital advertisements
- Tez No: 764233
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Reklamcılık, Fine Arts, Advertising
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Reklamlar, internet ve iletişim teknolojisinin gelişmesiyle birlikte mesajını iletebilmek için yeni ortamlar aramaktadır. Bilgisayar teknolojisinin sunduğu imkanlar doğrultusunda dijital reklam uygulamaları, reklamların yeniye ayak uydurmasının sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Markaların tüketiciye ulaşma alanını dijital ortamlara kaydırması ölçülebilirlik gibi kavramları ortaya çıkartırken, dijitalleşme markaların doğru hedef kitleye ulaşmasını maliyet açısından da uygun hale getirmektedir. Reklamların amacı; markanın uygun hedef kitleye doğru bir ortam aracılığıyla ulaşıp mesajını aktarması ve hedef kitleyi ikna etmesidir. Doğru bir çalışma zemini oluştuğunda, bu süreç tüketicinin satın alma tutumuna da etki edebilmektedir. Bir ürün ve hizmetin tanıtılması veya bir fikrin aktarılması yönündeki işlevleri, afişi reklamverenler tarafından tercih edilebilir bir konuma getirmiştir. Afişin görsel ve tipografik ögelerinin yanına hareket, zaman, ses gibi ögelerin eklenmesi ile oluşturulan hareketli afişler multidisipliner bir çalışmanın ürünüdür. Hareket ve etkileşimin tasarım ögeleri arasına katılmasıyla bireylerin duyularına yönelik süreç değişmiştir. Bireyler iletişim sürecinde aktif bir konumda yer almaktadır. Bu çalışma ile amaçlanan; iletişim araçlarının gelişimi ile dönüşen dijital reklamlarda hareketli afişlerin kullanılmasının hedef kitle üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Çalışma sonunda gerçekleştirilen uygulama ile dijital reklamlarda durağan ve hareketli afişlerin kullanımının belirlenen hedef kitle üzerindeki etkileri, sosyal medya reklamlarından alınan verilerle desteklenmiştir. Reklam ortamı olarak Instagram seçilmiştir. İnceleme, dijital ortamın sunduğu verilerden yararlanılarak gerçekleştirilmiştir. Uygulama ile hareket ögesinin dikkat çekiciliği artırdığı ve durağan afişlere oranla hareketli afişlerin hedef kitle tarafından tercih edilebilir olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
With the development of internet and communication technology, advertisements seek new mediums to convey their message. In line with the possibilities offered by computer technology, digital advertising applications have emerged as a result of the advertisements keeping up with the new. While brands' shifting the reach of consumers to digital environments reveals concepts such as measurability, digitalization makes reaching the right target audience affordable for brands. The purpose of advertisements is to reach the appropriate target audience through the right environment, convey its message and convince the target audience. When the right working ground is formed, this process can also affect the purchasing attitude of the consumer. The functions of promoting a product or service or conveying an idea have made the poster preferable by advertisers. Moving posters; created by adding elements such as movement, time and sound to the visual and typographic elements of the poster; is the product of a multidisciplinary study. With the inclusion of movement and interaction among the design elements, the process towards the senses of individuals has changed. Individuals take an active position in the communication process. The aim of this study is to examine the effect of the use of moving posters on the target audience in digital advertisements transformed by the development of communication tools. With the application made at the end of the study, the effects of the use of static and moving posters in digital advertisements on the determined target audience were supported by the data obtained from social media advertisements. Instagram was chosen as the advertising medium. The analysis was carried out by using the data provided by the digital environment. With the application, it is seen that the movement element increases the attention and the moving posters are preferred by the target audience compared to the static posters.