Serebral palsi riski olan bebeklerde hibrit uygulanan çevresel zenginleştirme temelli bir erken müdahale yaklaşımının araştırılması
Investigation of a hybrid environmental enrichment-based early intervention approach for infants at risk of cerebral palsy
  1. Tez No: 960316
  2. Yazar: İZGİ MİRAY DEMİRBAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY ARAS BAYRAM, DR. AYMEN BALIKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada, çevresel zenginleştirme (ÇZ) paradigmasına dayalı yeni bir erken müdahale modeli olan ve literatürde kullanılan Homeostaz–Zenginleştirme–Plastisite (HEP®) Yaklaşımı'nın, serebral palsi (SP) riski taşıyan bebeklerde hibrit olarak uygulanabilirliği, güvenliği, bakım verenler tarafından kabul edilebilirliği ve memnuniyet düzeylerini değerlendirmek amaçlandı. Ayrıca, müdahalenin bireyselleştirilmiş işlevsel hedeflere ulaşım, gelişimsel çıktılar ve ebeveynlerin psikolojik iyi oluşu üzerindeki etkileri incelendi. Önceki çalışmalardan farklı olarak bu araştırmada HEP müdahalesi, hem klinik ortamda hem de evde uygulanan hibrit bir modelle yürütüldü. Müdahale, düzeltilmiş yaşı 4–10 ay arasında olan ve Prechtl'in Genel Hareketlerin Değerlendirmesi ya da pediatrik nörolog tarafından doğrulanan anormal beyin görüntülemesi aracılığıyla SP riski taşıdığı belirlenen 17 bebekle, 12 hafta boyunca haftada bir saatlik oturumlar şeklinde gerçekleştirildi. Müdahalenin uygulanabilirliği, güvenliği ve bakım verenlerce kabulü araştırmacı tarafından geliştirilen 24 maddelik Likert tipi bir ölçekle değerlendirildi. Gelişimsel çıktılar, Amaca Ulaşım Skalası (AUS), Bayley Bebek ve Küçük Çocuklar için Gelişim Ölçekleri-III (Bayley-III), Bebeklerde Duyusal Fonksiyonlar Testi (BDFT) ve Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği-21 (DASS-21) ile ölçüldü. AUS skorlarında anlamlı artış, Bayley-III ve BDFT puanlarında gelişme (p = 0.000), DASS-21 sonuçlarında ise depresyon, anksiyete ve stres düzeylerinde azalma (p < 0.01) saptandı. Bulgular, HEP Yaklaşımı'nın hibrit uygulama modeliyle güvenli, uygulanabilir ve etkili bir müdahale olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the feasibility, safety, caregiver acceptability, and satisfaction levels of the Homeostasis–Enrichment–Plasticity (HEP®) Approach, a new early intervention model based on the environmental enrichment (EN) paradigm and widely used in the literature, in a hybrid approach for infants at risk for cerebral palsy (CP). Furthermore, the effects of the intervention on the achievement of individualized functional goals, developmental outcomes, and parental psychological well-being were examined. Unlike previous studies, the HEP intervention in this study was implemented using a hybrid model implemented both in the clinic and at home. The intervention was delivered in one-hour sessions per week for 12 weeks to 17 infants, aged 4–10 months corrected age, identified as at risk for CP based on either the Prechtl Assessment of General Movements or abnormal brain imaging confirmed by a pediatric neurologist. The feasibility, safety, and caregiver acceptance of the intervention were assessed using a 24-item Likert-type scale developed by the researcher. Developmental outcomes were measured using the Goal Attainment Scale (GAS), the Bayley Developmental Scales for Infants and Toddlers-III (Bayley-III), the Infant Sensory Functioning Test (IDFT), and the Depression Anxiety Stress Scale-21 (DASS-21). A significant increase in AUS scores and improvement in Bayley-III and BDFT scores (p = 0.000) were observed, as were decreases in depression, anxiety, and stress levels in the DASS-21 (p < 0.01). Findings demonstrate that the HEP Approach is a safe, feasible, and effective intervention with a hybrid implementation model.